VIDEO Rusii ne-au furat si remiza. Romania a pierdut amicalul de la Grozny dupa un gol incasat dintr-un ofsaid clar

Pantilimon a fost in continuare sigur pe el si ne-a mai salvat o data si de remarcat ar mai fi ca singurul roman care a incercat poarta de la distanta a fost pustiul Razvan Marin. Totul s-a naruit insa in minutele de prelungire, cand rusii au dat lovitura dupa o faza in care mingea s-a plimbat ca la billiard, iar Ozdoev a punctat dintr-o pozitie de ofsaid, trecuta cu vederea de bielorusul Kulbakov, care probabil nu putea strica sarbatoarea cecenilor.

acum 89 luni (15 Nov 2016)

Doar pentru un meci amical insa, desfasurat in Cecenia, la Grozny, pe un stadion plin. Fara meciuri de calificare, fiind gazda Mondialului, Rusia se pregateste in amicale si inaintea partidei cu Romania, le pierduse pe ultimele doua, 3-4 cu Costa Rica, si 1-2 cu Qatar. In aceste conditii, Christoph Daum a mizat pe o formula inedita de echipa in care si-a facut loc si Gicu Grozav, fotbalist care evolueaza chiar la Terek. Surpriza a fost introducerea ca titular a lui Dorin Rotariu, care nu mai e titular la Dinamo, el fiind folosit pe un post inedit, acela de mijlocas dreapta. Pantilimon a avut o interventie salutara la sutul lui Kokorin, in rest partida a fost lipsita de faze clare de poarta.

Andone, singurul castig

In repriza secunda, Romania a jucat mai bine, dar nu suficient cat sa convinga, si a scos in evidenta niste lucruri de care Daum trebuia sa tina cont la meciurile oficiale. Si-a pus aceste calitati in valoare si a creat panica in careul rusilor, insa arbitrul i-a refuzat un faul clar la marginea suprafetei de pedeapsa care putea genera o faza foarte periculosa pentru tricolori. Pantilimon a fost in continuare sigur pe el si ne-a mai salvat o data si de remarcat ar mai fi ca singurul roman care a incercat poarta de la distanta a fost pustiul Razvan Marin.

Totul s-a naruit insa in minutele de prelungire, cand rusii au dat lovitura dupa o faza in care mingea s-a plimbat ca la billiard, iar Ozdoev a punctat dintr-o pozitie de ofsaid, trecuta cu vederea de bielorusul Kulbakov, care probabil nu putea strica sarbatoarea cecenilor. E incredibil cum a putut sa fie validat acest gol"

Dan Lazarescu, fost arbitru international

3 victorii a obtinut Romania in 2016, 5 meciuri le-a terminat la egalitate si 5 au fost infrangeri

RUSIA - ROMANIA 1-0

A marcat: Ozdoev (90 + 3)

RUSIA Akinfeev - Semenov, Kutepov, Kudryashov - Samedov, Mogilevets (61 Poloz), Zobnin, Glushakov,... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro