El Clasico implineste de 100 de ani! Cine erau Messi si Ronaldo acum un secol, la prima intalnire oficiala dintre rivale

N-a rezistat decat doi ani acasa si apoi a revenit la Barcelona, unde a scris istorie pana la 31 de ani, fiind unul dintre cei mai eficienti jucatori din istoria clubului: in 177 de meciuri amarcat 142 de goluri. In al doilea meci de baraj, Bernabeu a egalat pentru Real Madrid dintr-o pozitie de ofsaid, iar lui Alcantara i s-a anulat un gol valabil la scorul de 2-1 pentru Barca.

acum 97 luni (2 Apr 2016)

Barcelona - Real Madrid este cel mai asteptat meci al sezonului si etalonul supreme al rivalitatii sportive dintre doua cluburi. Daca acum vorbim despre Ronaldo, Messi, Neymar, Zidane si multe milioane de euro, istoria primei confruntari dintre cei doi giganti ai fotbalului mondial a avut si ea o poveste aparte.

In primul meci din 1916, jucat in semifinalele Cupei, Barcelona a castigat cu de 2-1. Pana la urma, Costa si Bru au intrat pe gazon in minutele 15 si 30. Cum atunci nu se tinea cont de golaveraj, a fost nevoie de un meci de baraj. A fost un adevarat festival de goluri: dupa 90 de minute a fost 4-4, iar dupa 120 s-a terminat 6-6. Alcantara era starul Barcelonei, un fel de Messi al momentului respectiv. E cel mai tanar jucator si marcator din istoria catalanilor dar si primul jucator asiatic care a evoluat in Europa. La 20 de ani, Alcantara s-a intors in Filipine, alaturi de familie, si a continuat sa joace fotbal dar si sa studieze medicina. N-a rezistat decat doi ani acasa si apoi a revenit la Barcelona, unde a scris istorie pana la 31 de ani, fiind unul dintre cei mai eficienti jucatori din istoria clubului: in 177 de meciuri amarcat 142 de goluri. Bernabeu a fost prima vedeta a Realului si personajul care a activat la acest club timp de 67 de ani. Intre 1911 si 1927 a fost jucator, intre 1927 si 1941 a fost director sportiv si antrenor secund, iar din 1943 si 1978 presedintele clubului. El este cel care a facut din Real Madrid probabil cel mai mare club de fotbal din toate timpurile.

Barca conduce gratie amicalelor

Dar sa revenim la duelul de acum o suta de ani. In al doilea meci de baraj, Bernabeu a egalat pentru Real Madrid dintr-o pozitie de ofsaid, iar lui Alcantara i s-a anulat un gol valabil la scorul de 2-1 pentru Barca. La 2-2 portarul Barcelonei a aparat un penalty executat de Bernabeu. In prelungiri, Arangueren a marcat pentru Real Madrid dintr-o pozitie suspecta de ofsaid, iar capitanul Barcei, Santiago... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro