Victorie URIASA. Astra Giurgiu invinge West Ham si se califica in grupele Europa League

Astra Giurgiu a reușit o calificare de senzație in grupele Europa League la fotbal, joi seara, după ce a invins formația engleză West Ham United cu scorul de 1-0 (1-0), la Londra, in manșa secundă a play-off-ului, informează Agerpres.

acum 92 luni (26 Aug 2016)

Astra a abordat meciul cu o formulă curajoasă și a expediat primul șut pe poartă in minutul 3, cand Junior Morais a tras de la distanță, insă pe direcția lui Randolph.

West Ham a controlat prima jumătate de oră a meciului și a avut două ocazii bune de gol. Mai intai Calleri a scăpat singur cu portarul, dintr-o poziție nesemnalizată de ofsaid, dar Lung jr l-a blocat, salvand un gol iminent. 15, la șutul lui Obiang, de la 24 metri, respingand de la rădăcina barei.

Campioana Romaniei a reușit un joc prin care i-a ținut departe pe ''ciocănari'' de poarta proprie, iar pe finalul primei reprize a dat lovitura pe contraatac: Săpunaru a interceptat o minge in fața lui Burke, Daniel Niculae l-a găsit excelent pe Filipe Teixeira, care a marcat cu un șut din unghi (45).

In debutul reprizei secunde, Lung a reținut cu siguranță mingea expediată cu capul de Ogbonna (52) și apoi a respins senzațional reluarea lui Calleri (54). Portarul Astrei a intervenit miraculos, cu piciorul, la mingea trimisă de Fletcher din marginea careului mic (73). Lung s-a remarcat și la lovitura liberă executată de Valencia (77).

Giurgiuvenii au eliminat-o din cupele europene pe West Ham United pentru al doilea an consecutiv, după ce in stagiunea precedentă Astra reușit un egal la Londra, 2-2, invingand cu 2-1 pe teren propriu in turul al treilea preliminar. ... Citeste intreg articolul pe romanialibera.ro