Simona Halep la Madrid: romanca a provocat surpriza neplacuta a turneului. A jucat fara vlaga si a pierdut in turul I

*6-5 Cornet: Alize a depasit momentul dificil dupa criza de nervi de la 4-4 si si-a adjudecat serviciul la 30. Constanteanca de 23 de ani va debuta, astazi, in compania lui Alize Cornet (28 WTA), o frantuzoaica de 25 de ani care conduce cu 2-1 in partidele directe jucate cu Halep: 2011 (Monterrey, Mexic, Turul I) - Victorie Cornet - 7-5, 6-1 2013 (Sofia, Bulgaria, Turul I) - Victorie Halep - 6-4, 6-4 2014 (Dubai, Emirate, Turul I) - Victorie Cornet - 6-1, 1-1, abandon Halep De notat ca toate aceste meciuri s-au jucat pe hard, pe cand turneul de la Madrid se va disputa pe zgura. Primul joc, Sarapova - Bacsinszky a inceput de la ora 12.00 si, in functie de durata lui, se va stabili ora confruntarii dintre Halep si Cornet.

acum 108 luni (3 May 2015)

Simona Halep a fost doar o umbra a jucatoarei care, in 2015, a reusit mai mereu sa iasa din situatiile dificile. De fapt, la Madrid, ea a dat peste o adversara care nu s-a mai pierdut cu firea, nici atunci cand a gresit flagrant, nici cand a simtit ca e aproape de a o invinge pe Halep. Alize Cornet (Franta, 28 WTA) a fost stapana pe sine in toate momentele cheie ale meciului si a reusit sa ajunga la scorul de 3-1 in confruntarile directe cu jucatoarea din Romania. Apoi, Halep a castigat pe serviciul adversarei, a servit pentru castigarea setului, insa Cornet a izbutit rebreak-ul, spre furia Simonei. Aici, frantuzoaica a castigat doua puncte la rand, cel decisiv dupa o dubla-greseala comisa de Halep. Descumpanita, Simona a jucat si mai slab in setul II, iar Cornet a izbutit primul break pentru 3-2, dupa care s-a distantat la 4-2. Dupa ce a jucat finala de la Madrid, in 2014 (pierduta cu Sarapova), acum Halep a parasit turneul din primul tur dupa un meci care a durat o ora si 49 de minute. CITESTE SI: *Simona Halep la Madrid: eliminata in turul I, Halep risca sa piarda locul 2 mondial in detrimentul Sarapovei ----------------- SETUL II *6-3 Cornet: GAME, SET, MECI CORNET! Simona a fost condusa cu 30-40 pe serviciul ei, dar a aparat prima minge de meci. La a doua n-a avut insa ce face, a trimis in fileu si a pierdut dupa o ora si 49 de minute de joc. *5-3 Cornet: Alize a fost condusa cu 30-15 pe serviciul ei, dar a revenit si a condus cu 40-30. Halep a egalat la 40, moment in care s-a jucat un punct teribil, adjudecat de jucatoarea din Franta. *4-3 Cornet: Halep si-a luat serviciul la 30. Alize a condus cu 40-0 pe serviciul ei, dar Halep a castigat trei puncte la rand pentru 40-40. Cornet a avut a treia minge de game si a valorificat-o dupa un retur ratat pentru Simona. *2-2: Cornet si-a adjudecat serviciul la 15, avand si un as. *2-1 Halep: Simona s-a chinuit pe serviciul ei pe care l-a castigat la 40, dupa ce a salvat o minge de break. *1-0 Halep: Simona si-a castiga... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro