"M-am batut cu sobolanii in camera!" Unul dintre cei mai importanti fotbalisti de la nationala a stat doi ani departe de fotbal

Mingea ajunge undeva la marginea careului la Maxim, care o ridica peste apararea Finlandei pentru Florin Andone, sut din cadere al atacantului de la Cordoba, portarul respinge mingea, dar parca din pamant apare Ovidiu Hoban, care o impinge in plasa. La mine nici nu-i prea greu de definit un asemenea moment, pentru ca nu sunt chiar un marcator, desi o mai bag si eu in ate cand o prind. Am stat sapte ani la Medias, cred ca acolo m-am maturizat, desi am ratat cateva ocazii de a pleca la mai bine. Asa e, dar eu acum, la 33 de ani, ma simt mai bine ca la 26.

acum 95 luni (3 Jun 2016)

E minutul 91 al meciului Romania - Finlanda si "tricolorii" sunt condusi cu 1-0. Calificarea e compromisa, poate si barajul. Mingea ajunge undeva la marginea careului la Maxim, care o ridica peste apararea Finlandei pentru Florin Andone, sut din cadere al atacantului de la Cordoba, portarul respinge mingea, dar parca din pamant apare Ovidiu Hoban, care o impinge in plasa. Se face 1-1 si Romania respira din nou. La aproape opt luni de la acel moment l-am intalnit pe Ovidiu Hoban in cantonamentul nationalei. Intre timp, a iesit si campion al Israelului, castigand titlul acestei tari cu Hapoel Beer Sheeva, fapt care nu i-a schimbat insa reperele vietii.

Sa incepem cu acel minut 91 al meciului cu Finlanda. Am interceptat, i-am pasat lui Maxim si apoi am urmarit si a iesit golul. Sincer, asa am simtit atunci, ca trebuie sa fim cat mai multi in fata portii. Si am urcat cat am putut eu. La mine nici nu-i prea greu de definit un asemenea moment, pentru ca nu sunt chiar un marcator, desi o mai bag si eu in ate cand o prind. E vorba aceea, unii cara pianul, altii canta la el. N-am fost cine stie ce talent nici in copilarie, am muncit mult si am avut ambitia de a reusi. Eu, de felul meu sunt mai nationalist. Toata copilaria mea am visat sa joc un meci la echipa nationala. Sa joc un minut la nationala. Am iesit pe strada la toate marile victorii. La Europenele din 2000, dupa meciul cu Anglia, cand a marcat Ganea in ultimul minut. Eram la FC Bihor. La ultimul turneu final, cel din 2008, ce faceai? Jucam la Gaz Metan Medias. Am stat sapte ani la Medias, cred ca acolo m-am maturizat, desi am ratat cateva ocazii de a pleca la mai bine. Puteam ajunge chiar la o echipa de Liga Campionilor. Nu la una mare, dar as fi jucat in Liga mult mai devreme. Revenind la prezent, cum a fost sezonul 2015-2016? Nu mai luasera titlul de 40 de ani. Am contribuit si eu la calficare si acum, iata ca sunt in lotul pentru Euro 2016. In plus, sunt singurul jucator din Israel care merge la ... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro