Ziaristi de la BBC au fost batuti in RUSIA

Ziaristi de la BBC au fost batuti in RUSIA

Echipa noastra a fost batuta cu violenta, camera de filmat a fost distrusa si apoi confiscata', se arata intr-un comunicat difuzat de BBC.

acum 66 luni (18 Sep 2014)

Echipa noastra a fost batuta cu violenta, camera de filmat a fost distrusa si apoi confiscata', se arata intr-un comunicat difuzat de BBC. 'Agresiunea si distrugerea materialului si a inregistrarilor fac parte in mod clar dintr-o tentativa premeditata ce vizeaza impiedicarea ziaristilor acreditati sa realizeze un reportaj', se arata in comunicat.

Cei trei ziaristi ai echipei efectuau o ancheta in orasul Astrahan (sud) 'privind moartea unor soldati rusi in apropiere de granita cu Ucraina' cand 'au fost agresati de persoane neidenficate intr-un atac premeditat', a precizat sursa citata, scrie Agerpres. ... Citeste intreg articolul pe realitatea.ro