Wimbledon 2015. Monica Niculescu s-a calificat in optimi! Victorie formidabila a Monicai in fata Kristynei Pliskova

Monica Niculescu (48 WTA) s-a calificat in optimile de finala ale Wimnbledonului, dupa ce a castigat meciul cu Kristyna Pliskova (locul 134 WTA), scor 6-3, 7-5. Jucatoarea de 27 de ani si-a asigurat un premiu de 127.000 de lire sterline si 240 de puncte WTA, cu ajutorul carora va urca 8-9 locuri.

acum 104 luni (4 Jul 2015)

Monica Niculescu (48 WTA) s-a calificat in optimile de finala ale Wimnbledonului, dupa ce a castigat meciul cu Kristyna Pliskova (locul 134 WTA), scor 6-3, 7-5. In cel de-al doilea set, Pliskova a condus cu 5-4 si a avut 5 mingi de set pe serviciul Monicai, insa jucatoarea noastra a facut un efort incredibil si a reusit sa-si adjudece trei jocuri la rand: 7-5.

Partida, care a durat o ora si 42 de minute, a fost incheiata de ambele jucatoare cu putine resurse fizice, din cauza efortului si a caldurii.

Monica a facut doar 7 greseli nefortate si a castigat 77 la suta dintre puncte cand a urcat la fileu (23 de puncte din 30). De asemenea, ea a impresionat cu loviturile scurte si, bineinteles, cu lovitura ei unica in circuit de dreapta, cu mult slice.

Jucatoarea de 27 de ani si-a asigurat un premiu de 127.000 de lire sterline si 240 de puncte WTA, cu ajutorul carora va urca 8-9 locuri.

Monica Niculescu va evolua tot sambata si la dublu, unde, alaturi de Olga Savciuk (Ucraina), le va intalni pe sportivele Timea Babos/Kristina Mladenovic (Ungaria/Franta - favorite 4), in turul doi.

Simona Halep: N-am nicio obligatie fata de nimeni din aceasta tara ... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro