Wimbledon 2015: Irina Begu a pierdut meciul cu Maria Sarapova. Rusoaica merge in optimi, trece peste Halep

Irina Begu a pierdut meciul cu Maria Sarapova din turul al treilea la Wimbledon, 6-4, 6-3 in favoarea rusoaicei. Setul al doilea, 6-3 pentru Sarapova 6-3 Sarapova revine de la 0-30 si castiga meciul. 1-0 pentru Sarapova, castiga pe serviciu Setul unu, 6-4 pentru Sarapova 6-4 break si set Sarapova. Maria Sarapova (28 de ani) incearca sa castige pentru a doua oara Grand Slamul de la Londra, la o distanta de 11 ani.

acum 56 luni (3 Jul 2015)

Irina Begu a pierdut meciul cu Maria Sarapova din turul al treilea la Wimbledon, 6-4, 6-3 in favoarea rusoaicei.

Begu si Sarapova au mers cap la cap pana in finalul primului set, cand rusoaica a reusit breakul la scorul de 5-4 in favoarea ei.

Un moment psihologic pe care Sarapova l-a fructificat la maximum in setul al doilea, cand s-a distantat la 5-0.

Irina ramane totusi cu cea mai buna performanta la Wimbledon (turul al treilea), un premiu de 77.000 de lire sterline si continua in proba de dublu, unde o are ca partenera pe Lara Arruabarrena.

Sarapova merge in optimi si spera sa reediteze performanta din 2004, cand a castigat la Wimbledon.

Indiferent de ce va face mai departe, rusoaica o va depasi pe Simona Halep in clasamentul WTA la finalul turneului.

In optimile de finala de la Wimbledon s-au calificat, totusi, si doi romani: Horia Tecau, dupa o partida dramatica, si Florin Mergea.

Setul al doilea, 6-3 pentru Sarapova

6-3 Sarapova revine de la 0-30 si castiga meciul.

5-3 Begu isi face serviciul, reuseste trei jocuri la rand si pune putina presiune pe Sarapova.

5-1 Begu reuseste jocul de onoare, dar Sarapova va servi pentru set si meci.

5-0 pentru Sarapova, Begu nu mai opune rezistenta, meciul se apropie de final.

3-0 Sarapova se distanteaza, jocul s-a rupt din finalul primului set, cand rusoaica a reusit breakul la 5-4.

2-0 break la zero pentru Sarapova, rusoaica domina intalnirea in aceste momente.

1-0 pentru Sarapova, castiga pe serviciu

Setul unu, 6-4 pentru Sarapova

6-4 break si set Sarapova.

5-4 pentru Sarapova, joc la 15.

4-4 Irina Begu incheie jocul cu un pu... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro