VIDEO Primarul Catalin Chereches, ridicat de DNA Cluj de la Primaria Baia Mare: "M-am trezit cu DNA la usa. Unii mi-au bagat cutitul in spate, miseleste"

VIDEO Primarul Catalin Chereches, ridicat de DNA Cluj de la Primaria Baia Mare:

In ordonantele procurorilor se arata ca exista date si indicii ce contureaza urmatoarea stare de fapt: "in perioada 2014 - septembrie 2015, inculpatul Bala Liviu - Ioan, in exercitarea atributiilor de serviciu, a indeplinit in mod defectuos mai multe acte sau a ajutat la intocmirea acestora (efectuarea de cheltuieli fictive, intocmirea de documente contabile fictive, efectuarea de cheltuieli ce nu au fost cuprinse in bugetul de venituri si cheltuieli si in bilantul contabil aprobat de Adunarea Generala a H.C. Municipal Baia Mare, in calitate de beneficiar, reprezentata de inculpatul Liviu Bala, in calitate de director executiv, si fiecare dintre jucatoarele din lotul echipei de handbal, prin PFA, in calitate de prestator de servicii, perioada contractului fiind 28.11.2014-30.06.2018. Municipal Baia Mare, respectiv se ocupa, direct sau prin intermediul celorlalte persoane mentionate mai sus, de selectarea jucatorilor si jucatoarelor de handbal, de incheierea contractelor cu acestea, stabilirea valorii contractelor cu fiecare jucator in parte, de selectarea antrenorilor, echipamentelor, de modul de gestionare a sumelor de bani virate clubului de catre Consiliul local al municipiului Baia Mare si Consiliul Judetean Maramures, de sumele de banii provenite din sponsorizari, de acoperirea fraudelor produse clubului sportiv, prin facturi si chitante fictive provenind de la PFA-urile jucatorilor, in urma presiunilor pe care le exercita asupra acestora. "Darul" pentru care a fost cercetat Un "dar manual in numerar incasat in anul 2010", in valoare de 1,5 milioane de euro mai apare pe declaratia sa de avere, este si suma pentru care Chereches s-a aflat in atentia Agentiei Nationale de Integritate, sesizat de asociatia de ong-uri Romania Curata.

acum 89 luni (26 Apr 2016)

UPDATE 16.20

Georgiana Popovici, secretara Primariei Baia Mare, a fost audiata de procurorii DNA, iesind din sediul Parchetului in jurul orei 16.00. Ctalin Chereches este inca adiat de procurorii anticoruptie din Cluj, la sediul DNA Baia Mare.

UPDATE 14.50

Pe contul personal de Facebook al lui Catalin Chereches a fost publicat, in urma cu cateva minute, un mesaj din pareta primarului din Baia Mare, mesaj pe care il redam integral mai jos:

"Prieteni, va multumesc pentru sustinere. Am platit din banii mei prime jucatorilor de la FCM Baia Mare si am achitat cheltuieli de deplasare. Nu este nici un secret, inclusiv jucatorilor li s-a spus de unde sunt banii si acestia au inteles ca este modul in care eu personal am ales sa ii ajut ca sa poata continua sa joace pentru Baia Mare si pentru comunitatea noastra, in pofida problemelor financiare existente la club. Poate am o singura vina totusi: sunt prost de bun uneori si ajut si pe cine nu ar trebui. Am sprijinit si voi sustine in continuare din resurse proprii cat de mult pot sportul si cultura, cu atat mai mult cu cat la mijloc este imaginea orasului nostru. Cu riscul de a pati ca astazi cand in loc de un "multumesc", unii au ales sa imi bage cutitul in spate, miseleste. Acesta din urma a condus trustul de presa emaramures.ro, pentru care anchetatorii au facut cercetari, existand suspiciuni ca ar fi fost cumparat de primar din bani publici, prin interpusi. Potrivit jurnalistilor actualmm.ro, "Cristian Span, presedintele FCM Baia Mare, ar fi venit astazi sa returneze un imprumut luat de la primar pentru a putea plati o parte din primele restante fata de jucatori". Suma vehiculata este de 50.000 de lei.

UPDATE 14.00

Primarul Catalin Chereches este audiat de procurorii DNA Cluj la sediul DNA Baia Mare. Surse din cadrul anchetei au precizat ca este vorba despre dosarul privind echipa de handba... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro