VIDEO Niculescu, dupa ratarea mingilor de meci in jocul prin care Germania s-a impus in Fed Cup: "Nu stiu ce trebuia sa fac"

Niculescu a fost invinsa duminica de Andrea Petkovic in meciul 4 dintre Germania si Romania, cu 6-0, 6-7, 6-3, nemtoaicele castigand confruntarea din Fed Cup dupa ce au cumulat 3 victorii. Declaratie Monica Niculescu Cluj Jucatoarea romanca de tenis a explicat ca regreta ca nu a avut mai mult curaj la prima minge de meci, conform gandului initial, de a servi in forta si a veni la fileu pentru voleu.

acum 94 luni (17 Apr 2016)

Niculescu a fost invinsa duminica de Andrea Petkovic in meciul 4 dintre Germania si Romania, cu 6-0, 6-7, 6-3, nemtoaicele castigand confruntarea din Fed Cup dupa ce au cumulat 3 victorii. Niculescu a castigat la 0 primul set, iar in cel de-al doilea a avut doua mingi de meci la scorul de 6-5. Petkovic a reusit breakul si a dus meciul in tie-break, unde a fost mai buna, cum avea sa se intample si in setul decisiv. A avut 4-1 in setul doi, am revenit, am simtit ca pot sa o bat, ma simteam foarte bine in teren stiam ce trebuie sa fac, dar am fost la 2 puncte si poate nu am fost atat de disciplinata. La 40-15 am aruncat gresit mingea si nu am oprit punctul, am servit de aici (dintr-un loc gresit, n.red.), nu am avut forta si mi-a luat punct din prima. Imi pare rau, publicul a fpst minunat si chiar imi place sa joc aici in Romania, la Cluj", a declarat Monica Niculescu la conferinta de presa de dupa meci. Declaratie Monica Niculescu Cluj

Jucatoarea romanca de tenis a explicat ca regreta ca nu a avut mai mult curaj la prima minge de meci, conform gandului initial, de a servi in forta si a veni la fileu pentru voleu. Nu renunta niciodata

Niculescu a explicat ca nu este prima oara cand pierde in fata lui Petkovic dupa ce are mai multe mingi de meci. "Am mai jucta la Beijing in 2014 si am avut 3 mingi de meci, insa le-a castigat pe toate si in cele din urma m-a invins. Stiu o jucatoare mai tanara care a avut cu Petkovic 9 mingi de meci, ea le-a slavat pe toate si s-a impus. Aici e grupa mondiala, jucam cu fete bune, Pliskova, Kvitova, Kerber, Petkovic, nu e ca mergem in Ungaria si intalnim jucatoare de pe 150", a detaliat romanca.

La randul sau Petkovic a explicat ca este genul de jucatoare care lupta pana la final si reuseste sa se mobilizeze in situatii critice. Am stiut ca e un moment de totul sau nimic si ca trebuie sa joc cel mai bun tenis. As fi vrut sa zic ca nu sunt obisnuita cu astfel de... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro