VIDEO Competitia Smart Driving debuteaza la Constanta. Pilotii amatori vor incerca senzatia unui raliu international

VIDEO Competitia Smart Driving debuteaza la Constanta. Pilotii amatori vor incerca senzatia unui raliu international

In timpul cursurilor desfasurate de scoala noastra am primit solicitari numeroase de participare ca amatori la o astfel de competitie. Ideea din spatele acestui campionat este sa adune soferi pasionati de motoare puternice si adrenalina, care in viata de zi cu zi se ocupa de cu totul alte aspecte.

acum 88 luni (28 May 2015)

Smart Driving Series are loc la Constanta pe 30 si 31 mai. Locatia aleasa de organizatori este parcarea centrului comercial de pe Bulevardul Aurel Vlaicu. In timpul cursurilor desfasurate de scoala noastra am primit solicitari numeroase de participare ca amatori la o astfel de competitie. Am selectionat sase tineri, intre care ti un baiat de 16 ani din Constanta. Ideea din spatele acestui campionat este sa adune soferi pasionati de motoare puternice si adrenalina, care in viata de zi cu zi se ocupa de cu totul alte aspecte. Organizatorii spun ca incearca sa-i invete pe toti cei interesati despre cum se conduce sportiv si cum sa stapanesti emotiile. Juniorii care participa la competitie nu platesc nimic pentru ca ideea din spatele ei a fost sa asigure oricui accesul, indiferent de puterea financiara a parintilor. "Au fost 700 de persoane inscrise si au ramas 50 din ele. A urmat apoi un test cu intrebari si o proba pe simulatoarele profesionale.Abia dupa aceea i-am pus pe cei mai buni la volan, in siguranta. Din ei am selectat 12 persoane si jumatate din aceasta grupa vor participa la evenimentul de la Constanta", spune Fogliazza. Competitia are loc in 2 zile consecutive - sambata si duminica si pilotii au ocazia sa se intreaca intr-un sistem piramidal. Traseul de la Smart Driving are 1,1 kilometri, multe viraje si pilotii trebuie sa-l parcurga in mai putin de un minut. Vom avea o echipa de piloti , iar echipele de animatie ale statiunii vor fi si ele prezente pe traseu. In deschiderea campionatului va evolua ansamblul de dansuri grecesti din Constanta", a declarat Corina Martin, presedintele Asociatiei Litoral - Delta Dunarii. ... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro