Victorie importanta in deplasare a Petrolului Ploiesti. Promovarea e tot mai aproape

De altfel, imediat dupa meciul din etapa trecuta, managerul general Veolia, partenerul principal al Petrolului pe drumul revenirii la gloria de altadata, Jorj Madalin Mihailovici, a si declarat ca "nu mor caii cand vor cainii" chiar daca "mizeria a coborat pana si in iarba din Liga a III-a". In acest moment, Petrolul Ploiesti si AFCM Alexandria au acelasi numar de meciuri (8) si puncte (22), fiind neinvinse si departajate doar de golveraj in fruntea clasamentului.

acum 36 luni (22 Oct 2017)

Echipa ploiesteana a trecut cu brio peste un meci important pentru promovarea in Liga a II-a contra principalei contracandidate, Vointa Turnu Magurele, in ecuatia revenirii pe prima scena a fotbalului romanesc. Meciul s-a disputat in comuna Saelele, pe un teren greu, destul de impropriu oricarui sport, mic si in panta. Petrolul Ploiesti a castigat cu 1-0, printr-un gol marcat in prima repriza de Sergiu Arnautu (minutul 14), desi a jucat ultimele 15 minute (inclusiv prelungirile) cu un jucator in minus, dupa eliminarea lui Antoche pentru doua cartonase galbene.

Dupa un egal surprinzator acasa, cu AFCM Alexandria, si dupa un arbitraj controversat, nefavorabil ploiestenilor, meciul cu Vointa Turnu Magurele a capatat o importanta deosebita in lupta pentru promovare. De altfel, imediat dupa meciul din etapa trecuta, managerul general Veolia, partenerul principal al Petrolului pe drumul revenirii la gloria de altadata, Jorj Madalin Mihailovici, a si declarat ca "nu mor caii cand vor cainii" chiar daca "mizeria a coborat pana si in iarba din Liga a III-a".

"Lupii galbeni", la datorie

Suporterii ploiesteni care au facut deplasarea la Sae-lele (peste 200 de km) in numar mare, aproximativ 300, au aratat inca o data ce inseamna dragostea fata de echipa favorita.

Mai mult, Petrolul Ploiesti a avut si un suporter celebru, fostul procuror Marian Nazat, astazi unul dintre cei mai cunoscuti avocati din tara si un fan infocat al fotbalului. In acest moment, Petrolul Ploiesti si AFCM Alexandria au acelasi numar de meciuri (8) si puncte (22), fiind neinvinse si departajate doar de golveraj in fruntea clasamentului.

Pentru Petrolul Ploiesti urmeaza marti, 24 octombrie, meciul de Cupa cu C.S. Mioveni pe Stadionul Ilie Oana, de la ora 18.00, iar apoi, la finele saptamanii, tot pe, Ilie Oana", in campionat cu C.S. ... Citeste intreg articolul pe romanialibera.ro