Valentina Iconaru, o braileanca cu ambitii politice in Italia: "Nu nu mai suport ca romanii sa fie considerati tot timpul !"

Valentina Iconaru, o braileanca cu ambitii politice in Italia:

Mi-am spus atunci ca e momentul sa fac ceva bun pentru comunitatea noastra, sa aratam tuturor ca suntem oameni de cuvant, oameni care nu vor altceva decat sa traiasca in liniste. Printre proiectele pe care le are pentru romanii stabiliti in Palombara, se numara ajutorarea familiilor cu venituri mici pentru a plati costul lunar al gradinitelor private, in conditiile in care locurile la unitatile prescolare de stat sunt limitate, infiintarea unui birou unde fiecare persoana poate merge pentru a expune si a incerca sa rezolve problemele la nivel birocratic, dar si infiintarea unei biserici ortodoxe in zona.

acum 105 luni (29 May 2015)

Alegerile din localitatea Palombara Sabina, situata in apropiere de Roma, se vor derula pe 31 mai si pe 1 iunie. "ideea de a candida mi-a venit dupa ce aici, in oraselul in care locuiesc, au avut loc mai multe furturi, iar majoritatea ii acuzau pe romani ca ar fi faptasii, chiar daca autorii furturilor nu au fost prinsi niciodata. Mi-am spus atunci ca e momentul sa fac ceva bun pentru comunitatea noastra, sa aratam tuturor ca suntem oameni de cuvant, oameni care nu vor altceva decat sa traiasca in liniste.

Comunitatea romaneasca de aici are un numar de 750 rezidenti si, probabil, alti 200 non rezidenti, ca atare nu ne poti pune pe toti in acelasi sac. Asadar, m-am gandit ca daca aceasta comunitate ar avea un exponent care sa ii reprezinte la nivel local, lucrurile ar merge un pic mai bine. Nu este usor sa strangi toate aceste persoane intr-un grup unit, mai ales ca nimeni nu a facut asta pana acum aici. Dar merita sa incerci, pentru o buna cauza, iar daca acum nu va fi posibil intentionez sa fac acelasi lucru la urmatoarele alegeri", a declarat Valentina iconaru pentru cotidianul "Obiectiv - Vocea Brailei". Spune ca are o situatie materiala decenta si ca este multumita de ceea ce a realizat in cei 15 ani de cand se afla in Italia.

Valentina a plecat din Braila in anul 2000, pentru ca a considerat ca doar asa iti poate cladi un viitor. Ea provine dintr-o familie modesta - mama casinca, tatal dulgher -, iar din cauza situatiei materiale nu a reusit sa isi termine studiile la Facultatea de Drept din Galati, unde a fost inscrisa pentru o perioada. Tanara este dezamagita ca nici la ora actuala, dupa atatia ani, lucrurile nu au inceput sa se indrepte spre o directie buna in orasul natal.

Daca la aceste intrebari nu poate gasi un raspuns, Valentina si-a propus ca macar in comunitatea unde traieste acum sa incerce sa schimbe lucrurile in bine. Printre proiectele pe care le are pentru romanii stab... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro