Ungaria a renascut in fotbal si s-a calificat in "optimi"

Ungaria a renascut in fotbal si s-a calificat in

Nationala maghiara a revenit la un turneu final dupa o pauza de 30 de ani si va face pasul in fazele eliminatorii, dupa o victorie cu Austria, scor 2-0, si un egal contra Islandei, scor 1-1 Ungurii au asteptat 30 de ani pentru a-si mai vedea echipa nationala de fotbal la un turneu final.

acum 44 luni (20 Jun 2016)

Nationala maghiara a revenit la un turneu final dupa o pauza de 30 de ani si va face pasul in fazele eliminatorii, dupa o victorie cu Austria, scor 2-0, si un egal contra Islandei, scor 1-1

Ungurii au asteptat 30 de ani pentru a-si mai vedea echipa nationala de fotbal la un turneu final.

Umiliti de URSS in 1986

In 1986, maghiarii se calificasera la Campionatul Mondial din Mexic, dar nu facusera mari ispravi acolo, reusind sa castige meciul cu reprezentativa Canadei (scor 2-0) si sa cedeze intalnirile cu URSS (0-6) si Franta (0-3).

Egalul cu Islanda a deschis drumul

Dupa trei decenii, Ungaria a revenit la o competitie majora internationala: Campionatul European din Franta. Lucrurile au mers nesperat de bine pentru baietii lui Bernd Storck, care au jucat entuziasmant in meciul contra Austriei, castigat cu 2-0, si au remizat cu Islanda, scor 1-1.

Au sanse sa termine grupa pe primul loc

In partida cu nordicii, ungurii au fost condusi din minutul 40 (Sigurdsson - penalty) si au egalat in minutul 88, gratie unui autogol inscris de Saevarsson (88). ... Citeste intreg articolul pe evz.ro