Un sat cu 3.500 de locuitori din Maramures, repus pe harta producatorilor de petrol din Romania

Un sat cu 3.500 de locuitori din Maramures, repus pe harta producatorilor de petrol din Romania

In 1899, vienezii Dietner si Sorg Carol au inceput extractia de petrol, primele premise pentru cercetari petrolifere fiind eliberate de catre Guvernul Austro-Ungar. De mentionat faptul ca Brent Oil CO a obtinut acordul de concesiune de dezvoltare-exploatare petroliera in perimetrul de la Sacel, pe vreamea cand Premier al Romaniei era Calin Popescu Tariceanu, adica in anul 2008.

acum 115 luni (13 Nov 2014)

In 1899, vienezii Dietner si Sorg Carol au inceput extractia de petrol, primele premise pentru cercetari petrolifere fiind eliberate de catre Guvernul Austro-Ungar. Zacamintele de petrol din zona Sacel au mai fost exploatate si in secolul 20, dar cu intreruperi. Reprezentantii Prospectiuni SA fac cercetari la cererea celor de la Brent Oil.

" Echipa noastra a inceput activitatea in luna octombrie, prima etapa fiind cea de notificare a autoritatilor si contactare a proprietarilor terenurilor incluse in perimetrul proiectului. In functie de evolutia proiectului, este posibil sa crestem pana la 200 de persoane.

Desfasuram un proiect de achizitie de date geofizice, ca parte a programului clientului nostru (Brent Oil) de explorare a resurselor de hidrocarburi conventionale. Nu derulam servicii de explorare pentru identificarea gazelor de sist in judetul Maramures", au aratat cei de la firma Prospectiuni.

Acestia sustin ca explorarea presupune mai multe etape, dintre care achizitia de date geofizice este doar primul pas. La finalul oricarei lucrari, echipele noastre semneaza un acord de incheiere a proiectului cu primariile vizate/reprezentantii politiei, strang toate materialele folosite si le multumesc localnicilor pentru ajutorul acordat", precizeaza reprezentantii firmei Prospectiuni SA.

De mentionat faptul ca Brent Oil CO a obtinut acordul de concesiune de dezvoltare-exploatare petroliera in perimetrul de la Sacel, pe vreamea cand Premier al Romaniei era Calin Popescu Tariceanu, adica in anul 2008. Nu ei dau verdictul, ci numai prospecteaza terenul pentru cei de la Lukoil sau Brent Oil sau nu stiu care. S-au platit chirii la cetateni pentru drumuri, bani pentru amplasarea sondelor, s-au facut drumuri, s-a facut un pod peste apa, a fost retea electrica facuta si au fost foarte multi cetateni angajati de la noi la sondele de petrol.

Extractia de petrol in ... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro