Un preot vrea sa demoleze o biserica de lemn monument istoric din Alba Iulia si sa construiasca una zidita. Luat la intrebari de credinciosi, a chemat politia

Un preot vrea sa demoleze o biserica de lemn monument istoric din Alba Iulia si sa construiasca una zidita. Luat la intrebari de credinciosi, a chemat politia

Interiorul simplu si spectaculos al micutei biserici Domnule Primar Mircea Hava, inlaturarea din patrimoniul cultural al micii noastre comunitati a unui simbol de credinta care ne-a unit cu atata dragoste de Dumnezeu si a contribuit in mod deosebit la asigurarea coeziunii comunitatii noastre - ar fi de natura sa se dezica de preocuparea sustinuta a autoritatilor locale, din ultimii 20 de ani, de prezervare si imbogatire a patrimoniului istoric si cultural al comunitatilor ce alcatuiesc municipiul nostru. Dincolo de folosul spiritual pe care il aduce in mijlocul comunitatii din care facem parte, dincolo de bucuria pe care ne-o da tuturor parohienilor trecerea pragului acestei oaze de liniste si spiritualitate, dincolo de evidentele costuri ale ridicarii unei noi biserici (pe care tot noi, parohienii, le vom suporta), va invederam un aspect de legalitate asupra caruia se intentioneaza a se trece fara niciun fel de probleme, fara niciun fel de preocupare sau teama de repercusiuni.

acum 18 luni (3 Jun 2018)

"Bisericuta de lemn" a devenit de multi ani un simbol pentru Alba Iulia si, mai ales, pentru credinciosii care sunt arondati acestei parohii. Biserica de lemn a fost ridicata in 1769, in satul Brazesti din Muntii Apuseni, iar in 1991 a fost stramutata la Alba Iulia, ocazie cu care a si fost restaurata. Pictura a fost realizata de sora Viorica Cretu de la aceeasi manastire, ucenica a faimosului Arsenie Boca, cel supranumit "Sfantul Ardealului". Acesta a initiat demersuri pentru demontarea si stramutarea bisericii si construirea unui lacas de cult din piatra. Duminica, 3 iunie, dupa slujba de la biserica, enoriasii au solicitat lamuriri de la noul preot. In loc sa stea de vorba cu credinciosii, acesta a sunat la 112 si a solicitat un echipaj de politie. Oamenii au depus un protest oficial la primarie si au initiat si o petitie online, semnata de aproape 1.600 de persoane. Aceasta biserica are suflet este locul in care ma regasesc si in care copiii nostri aleg sa-si uneasca destinele, este locul nostru de suflet, oaza noastra de credinta. Nu faceti sacrilegiul de a ne lipsi de pacea si linistea acestui minunat locas!", a scris unul dintre semnatarii petitiei. Potrivit initiatorului petitiei, "din intentiile facute publice de catre noul preot paroh rezulta ca se fac demersuri pentru stramutarea bisericii in vederea construirii uneia noi, ". Ca urmare, credinciosii din parohie solicita primarului Mircea Hava sa nu autorizeze stramutarea lacasului de cult. Ea a fost construita la 1769, la lucrari participand, potrivit Hrisovului, si martirul Horea - "mester de ciubere, casa si biserici". Biserica a rezistat secole datorita implicarii si respectului pe care il au credinciosii fata de aceasta. Acum, datorita incadrarii ei ca monument istoric (codul AB-II-m-A-00193, clasa A), ea este protejata si de lege. legale, sa nu dati curs niciunui demers de natura sa autorizeze stramutarea bisericii noastre din lemn de la locatia in care se afla la acest moment. Interiorul simplu si s... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro