Un egal cat o victorie: nationala de handbal masculin s-a calificat in faza play-off a Campionatului Mondial

Nationala de handbal masculin a Romaniei s-a calificat, sambata, la Bolzano, in faza play-off a Campionatului Mondial din 2019, dupa ce a remizat cu reprezentativa Ucrainei, scor 26-26 (11-14), in ultimul meci al grupei 3 preliminare, pe care a castigat-o.

acum 59 luni (13 Jan 2018)

Nationala de handbal masculin a Romaniei s-a calificat, sambata, la Bolzano, in faza play-off a Campionatului Mondial din 2019, dupa ce a remizat cu reprezentativa Ucrainei, scor 26-26 (11-14), in ultimul meci al grupei 3 preliminare, pe care a castigat-o. Romania a fost condusa timp de 32 de minute, egalarea venind pe mana lui Ramba (14-14), iar primul avantaj dupa alte noua minute dupa un contraatac al lui Sadoveac (17-16).

Finalul a fost greu de prevazut, cu ambele echipe la conducere, insa cu un plus de ratiune pentru Romania care a stiut sa conserve ultimele 25 de secunde, cand tabela arata egalitate.

In primele doua partide de la Bolzano, tricolorii s-au impus in fata Italiei, cu 34-24 (18-13) si a echipei Insulelor Feroe, cu 28-20 (15-10), astfel ca are 5 puncte in clasament si incheie pe prima pozitie.

Primul tur al preliminariilor CM2019 se desfasoara sub forma de turnee, la care participa echipe impartite in sase grupe. ... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro