Toata planeta sustine Islanda: "Cenusareasa" de la Euro 2016, fata in fata cu Franta. Statisticile sunt crunte

Toata planeta sustine Islanda:

Chiar daca Islanda e neinvinsa la Euro 2016, cea mai mica nationala prezenta vreodata la un turneu final - are o populatie de 330.000 de locuitori - e outsider clar in compania tarii-gazde.

acum 49 luni (3 Jul 2016)

De-a lungul istoriei, Franta si Islanda s-au intalnit de 11 ori. Iar golaverajul vorbeste de la sine despre diferenta de valoare in aceste intalniri: 30 de goluri Franta, opt goluri Islanda.

Ultimul meci dintre cele doua nationale a avut loc la 27 mai 2012, la Valenciennes, atunci cand "cocosul galic" s-a impus intr-un amical, scor 3-2. Islandezii au condus atunci cu 2-0 la pauza, insa gazdele au avut o revenire spectaculoasa in partea secunda.

O alta statistica descurajanta pentru islandezi: au pierdut toate cele sase meciuri disputate in Franta, marcand cinci goluri si luand 22. In fine, Franta a jucat pana acum cinci partide in turneele finale pe "Stade de France", inregistrand patru victorii si un egal. Iar in acel egal, in sferturile Mondialului din 1998, francezii s-au impus dupa executarea loviturilor de departajare. Caracterul lor s-a vazut in partidele de pana acum. Echipe probabile

Franta: Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Pogba, Cabaye, Matuidi - Griezmann, Giroud, Payet.