Tatarii din Romania lupta pentru salvarea traditiilor. Membrii comunitatii, peste 20.000 in intreaga tara, sunt dezbinati

"Calendarul este plin de evenimente" "In ciuda multor zvonuri lansate de unii membri ai comunitatii noastre, vreau sa stiti ca uniunea exista in continuare, calendarul nostru este plin de evenimente ca si pana acum, iar toti cei care continua sa vina la uniune si sa se implice in organizarea evenimentelor o fac voluntar si o fac din suflet. Daca noi ne aflam in pericolul de a ne pierde limba si identitatea astazi se datoreaza in primul rand faptului ca s-a uscat radacina, ca nu ne cunoastem radacina, nu a fost alimentata, ori radacina tatarilor este veche si foarte puternica", a mentionat si Tasin Gemil, directorul Institutului de Turcologie din Cluj.

acum 39 luni (17 May 2017)

Comunitatea tatara din Romania nu a primit finantare, in acest an, dupa ce, in urma unor serii de intamplari, nu mai are reprezentare in Parlament. In lipsa finantarii, care era de circa un milion de euro pe an, comunitatea se straduieste sa aiba un calendar de evenimente cat mai plin.

Acestea erau in anii trecuti finantate de Guvernul Romaniei, acum se apeleaza la voluntari si la fondurile proprii ale uniunii. Gelil Eserghep, presedintele Uniunii Democrate a Tatarilor Turco-Musulmani din Romania (UDTTMR), afirma ca din cei circa 5.200 de membri ai organizatiei, doar 3.500 si-au platit pana acum cotizatiile. In plus, uniunea este sprijinita de primariile unde sunt comunitati importante de tatari din judetul Constanta.

"Calendarul este plin de evenimente"

"In ciuda multor zvonuri lansate de unii membri ai comunitatii noastre, vreau sa stiti ca uniunea exista in continuare, calendarul nostru este plin de evenimente ca si pana acum, iar toti cei care continua sa vina la uniune si sa se implice in organizarea evenimentelor o fac voluntar si o fac din suflet. Asa cum comunitatea noastra nu a disparut de pe aceste pamanturi de sute de ani, nu va disparea nici in cativa ani. Daca vom avea vreodata aici, in Romania, ghinionul de a disparea ca natie, ca religie, ca limba, este doar vina noastra", a declarat Gelil Eserghep, presedintele UDTTMR.

Fara sa ofere amanunte, Eserghep a lasat sa se inteleaga faptul ca exista forte exterioare care ar dori sa destabilizeze comunitatea tatara din Romania: "Atat timp cat stam aici, sa nu uitam ca suntem cetateni romani, ca mai intai suntem loiali acestei patrii, Romania, dupa aceea noua si dupa aceea la oricine altcineva credeti voi ca este important in istoria noastra. Cei care au impresia ca vor fi sprijiniti de nu stiu unde cu nu stiu ce mijloace, ar fi bine sa isi bage mintile in cap, noi n-am plecat de pe pamanturile astea, noi tot aici suntem."

Orice comunitate etnica mica se confru... Citeste intreg articolul pe romanialibera.ro