Tabloul turneului de la Roma: Serena Williams s-a retras, Irina Begu poate fi a treia romanca in sferturile de finala!

Daca Halep se impune in meciul cu Alexandra, locul doi e in mare parte asigurat si dupa acest turneu, caci doar o eliminare a ei in semifinale si o victorie a Sarapovei in ultimul act de la Roma mai pot conduce la o rocada intre romanca si rusoiaca in ierarhia WTA. Daca o bate pe Victoria Azarenka, Irina Begu o va intalni in sferturi pe Maria Sarapova De la ce ora are loc meciul dintre Simona Halep si Alexandra Dulgheru si unde poate fi urmarit Ce spune Dulgheru despre meciul cu Halep din sferturi

acum 60 luni (14 May 2015)

Daca de la Simona Halep asteptarile sunt oricum ridicate, Alexandra Dulgheru a dat peste cap calculele intrecerii din capitala Italiei. Cu Safarova a fost un thriller al carui deznodamant s-a aflat abia dupa a opta minge de meci, cu Makarova s-a incheiat meciul dupa doar doua seturi si 90 de minute de joc. Calificarea Alexandrei in sferturi se alatura altor doua rezultate mari obtinute in acest an, finala la Kuala Lumpur si doua puncte aduse Romaniei in meciul de Fed Cup din Canada. Acum un an, cea poreclita "Piti" era pe locul 150, dupa Roma ea se va apropia de top 50 si toate accidentarile si frustrarile sunt ingropate in trecutul jucatoarei clasata in acest moment pe locul 72. A urmat o serie de opt jocuri consecutive pentru Halep, care a dus scorul la 6-2, 4-0, iar lui Williams nu i-a mai ramas loc de intoarcere. Dupa fix o ora s-a incheiat si meciul, 6-2, 6-1 pentru Simona Halep si cartile erau facute pentru un sfert de finala suta la suta romanesc. Halep si Dulgheru nu s-au mai intalnit pana acum in circuitul profesionist, dar Simona porneste cu avantajul valoric si al timpului de odihna mai mare pe care l-a avut. Daca Halep se impune in meciul cu Alexandra, locul doi e in mare parte asigurat si dupa acest turneu, caci doar o eliminare a ei in semifinale si o victorie a Sarapovei in ultimul act de la Roma mai pot conduce la o rocada intre romanca si rusoiaca in ierarhia WTA. Serena s-a retras

Pe jumatatea superioara de tablou, Irina Begu va juca joi seara, de la ora 22.00, cu Victoria Azarenka, din Belarus. Daca va castiga acest meci, bucuresteanca de 24 de ani o va intalni in sferturi pe Maria Sarapova, locul 3 mondial.

Sferturi de finala la Roma

Christina McHale - Daria Gavrilova

Maria Sarapova - Irina Begu / Victoria Azarenka

Suarez Navarro - Petra Kvitova

Simona Halep - Alexandra Dulgheru

Invingatoarea din meciul Simona Halep - Alexandra Dulgheru joaca in semifinale imp... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro