Singurul roman care a strabatut in alergare desertul Gobi. Un pompier, al patrulea din lume dupa o cursa infernala

Un pompier de 40 de ani din Botosani a reusit sa invinga desertul Gobi. Dupa ce s-a inscris in cursa, botosaneanul a fost ajutat de Asociatia Sportiva a Pompierilor din Romania, de Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta Botosani, de Directia Judeteana de Tineret si Sport Botosani, dar si de prieteni, colegi sau sponsori privati, pentru a-si plati biletul pana in China, dar si pentru echipamentul necesar.

acum 77 luni (29 Jun 2016)

Un pompier de 40 de ani din Botosani a reusit sa invinga desertul Gobi. Botosaneanul a participat la un maraton extrem numit "Gobi March", ce a avut loc la granita dintre China si Mongolia, in perioada 19 - 25 iunie. A fost singurul roman care a cutezat sa parcurga cei 250 de kilometri prin desertul Gobi. Iulian Rotariu a alergat pentru tara sa, pentru detasamentul de pompieri din care face parte, dar mai ales pentru copiii cu autism din Botosani. Cursa infernala la granita Chinei Maratonul "Gobi March" a fost organizat de o asociatie mondiala specializata in curse de maraton extrem numita "4 Deserts". Dupa ce s-a inscris in cursa, botosaneanul a fost ajutat de Asociatia Sportiva a Pompierilor din Romania, de Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta Botosani, de Directia Judeteana de Tineret si Sport Botosani, dar si de prieteni, colegi sau sponsori privati, pentru a-si plati biletul pana in China, dar si pentru echipamentul necesar. Este vorba despre 250 de kilometri prin desertul Gobi, trecand de la o temperatura la alta si de la un climat la altul. S-a parcurs un traseu care urca la 2.900 de metri altitudine, un loc in care concurentii faceau fata ninsorii si temperaturilor foarte scazute, pentru ca in doar cateva zile sa coboare pana la nivelul desertului. Acolo, temperaturile depaseau 40 de grade Celsius, intr-o zona arida si pietroasa. La linia de start s-au aliniat 101 concurenti din toata lumea, printre care multi sportivi de performanta, dar si pompierul botosanean de 40 de ani. Au ajuns la linia de sosire doar 87 de concurenti, printre care si Iulian Rotariu, singurul roman care a strabatut in alergare desertul Gobi. Iulian Rotariu s-a clasat al patrulea din cei 87 de concurenti din toata lumea, la o distanta de doar 1.37 minute de concurentul care a ocupat primul loc. Totodata, la categoria sa de varsta, a fost primul. Acesta a mai alergat, acum doi ani, in desertul Sahara, clasandu-se pe locul 12 din 450 de alergatori din 20 de tari. Iulian Rotariu este ... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro