Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Dubai, dupa ce a invins-o pe jucatoarea bulgara Tvetana Pironkova

Simona Halep a avut un inceput de meci ezitant, insa s-a redresat dupa jumatate de ora, impunandu-se in doua seturi. Conationala noastra a castigat prima data cu scorul de 6-1, 7-6 (6), in sferturile de finala ale turneului de la New Haven, editia 2013, iar rusoiaca si-a luat revansa anul acesta, in sferturile de finala de la Australian Open, cand a facut diferenta cu 6-4, 6-0.

acum 61 luni (18 Feb 2015)

Simona Halep a avut un inceput de meci ezitant, insa s-a redresat dupa jumatate de ora, impunandu-se in doua seturi.

Jucatoarele s-au intalnit pentru prima data intr-un meci de tenis, iar castigatoarea se va duela cu rusoaica Ekaterina Makarova (9 WTA).

Pentru calificarea in sferturile de finala, romanca va primi 190 de puncte WTA si 52.430 de dolari.

Simona Halep si Ekaterina Makarova s-au mai intalnit de doua ori, socrul fiind egal, 1-1. Conationala noastra a castigat prima data cu scorul de 6-1, 7-6 (6), in sferturile de finala ale turneului de la New Haven, editia 2013, iar rusoiaca si-a luat revansa anul acesta, in sferturile de finala de la Australian Open, cand a facut diferenta cu 6-4, 6-0. Tvetana Pironkova

Setul II (castigat de Simona Halep) 6-2: Simona castiga cel de-al doilea set si totodata meciul. 5-2: Simona revine de la 0-30 si e la un pas de castigarea meciului. 2-1: Un game foarte disputat, adjudecat de Simona. 1-1: Bulgaroaica face doua greseli mari, de care Simona profita si obtine egalitatea, dupa un re-break.

Setul I (castigat de Simona Halep) 6-4: Simona castiga setul, depasind debutul ezitant. In dreptul ei sunt trecute cinci sanse de break irosite. De cateva ori este surprinsa de camera de filmat verificandu-si racheta, dand impresia ca ceva nu e in regula cu ea. 2-4: Simona pare sa resimta caldura specifica din Dubai, unde in acest moment sunt aproximativ 27 de grade Celsius. 1-3: Simona are trei sanse de break, in cel mai disputat game pana acum, in care bulgaroaica domina. 1-2: Prima "zvacnire" din partea conationalei noastre, care reduce din diferenta de scor pe propriul serviciu. 0-2: Inainte de game-ul al doilea, Simona isi schimba racheta de tenis. In comportamentul ei se remarca mici semne de nervozitate, des intalnite la ultimele meciuri ale romancei. 0-1: Simona incepe la serviciu cu un joc ezitant, Tvetana se remarca inca din primul game pri... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro