Simona Halep, din nou in finala turneului de la Madrid, dupa o noua evolutie entuziasmanta

Halep nu a parut in apele ei si a evoluat ezitant in meciul cu Sevastova, fiind de multe ori lipsita de precizie si de inspiratie. Sevastova lasa impresia ca se teme de Simona Halep, dupa ce a fost "pedepsita" rau la ultimele doua partide disputate de ele (6-0, 6-0 la Bucuresti si 6-3, 6-1 la Stuttgart). Castigatoarea Madrid Open va primi 1.043.680 de euro si 1.000 de puncte WTA, iar invinsa din finala 511.740 de euro si 650 de puncte.

acum 53 luni (12 May 2017)

Fara set pierdut la Madrid pana vineri, jucatoarea letona a avut ocazii de a opri victoriile Simonei Halep, dar nu le-a fructificat. Astfel scorul setului a fost 6-2, dupa 35 de minute In mansa secunda, Halep a pierdut primul ghem la 0 si a intrat in blocaj. Castigatoarea editiei trecute la Madrid Open a inceput "remontada" cu o evolutie oscilanta, ajutata si de faptul ca Sevastova nu a stiut cum sa gestioneze avantajul jocului mai bun si cel al scorului favorabil avute. Letona a ratat si o oportunitate de a-si fructifica serviciul si, in locul de 4-3, tabela a aratat 3-4. Dupa ce a mai ratat o minge de break, Sevastova a depus armele, pierzand si al cincilea si al saselea ghem la rand. Cu 6-3, dupa o ora si 14 minute de la inceputul partidei, Simona Halep s-a calificat in finala, a relatat News.ro.

In ultimul act, Halep va evolua cu invingatoarea dintre rusoaica Svetlana Kuznetova, locul 9 WTA si favorita 8, si frantuzoaica Kristina Mladenovic, locul 17 WTA si favorita 14. In ultima partida, Simona Halep s-a impus cu scorul de 3-6, 6-1, 6-1, in sferturile de finala ale turneului de la Montreal, din 2016. La mijlocul lunii martie, sportiva din Constanta a pierdut, cu 3-6, 3-6, intalnirea din turul al treilea al turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells (SUA). Halep a castigat doar meciul din 2015, din turul secund al turneului de la Cincinnati, cu 7-5, 5-7, 6-4.

Castigatoarea Madrid Open va primi 1.043.680 de euro si 1.000 de puncte WTA, iar invinsa din finala 511.740 de euro si 650 de puncte.

Halep a castigat 14 turnee: Montreal (Premier 5), Bucu... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro