Sevilla plange: soarta crunta pentru una dintre cele mai bune echipe spaniole in Supercupa Europei

A urmat un 4-5 cu Barcelona, meci in care andaluzii au revenit de la 1-4, au egalat, au trimis meciul in prelungiri, dar au pierdut din cauza unui gol luat in minutul 115.

acum 46 luni (10 Aug 2016)

Sevilla e specialista Ligii Europa si echipa "blestemata" din Supercupa Europei. In 2014, 2015 si 2016, andaluzii au jucat cu trofeul pe masa, insa, de fiecare data, au ratat sansa de a-l ridica deasupra capului. Daca dupa acest meci, invinsii nu prea au avut motive de tristete, in conditiile in care "galacticii" s-au impus clar, in schimb, in urmatoarele doua Supercupe ale Europei, Sevilla a inregistrat esecuri traumatizante. A urmat un 4-5 cu Barcelona, meci in care andaluzii au revenit de la 1-4, au egalat, au trimis meciul in prelungiri, dar au pierdut din cauza unui gol luat in minutul 115. Asensio a deschis scorul pentru madrileni (21), dar Vazquez (41) si Konoplyanka (72-penalty) au adus Sevilla in avantaj. Cand antrenorul argentinian, Jorge Sampaoli, inlocuitorul lui Unai Emery, se pregatea sa-si celebreze debutul in fotbalul european cu un succes mare, Sergio Ramos a egalat cu o lovitura de cap, trimitand Supercupa Europei in prelungiri. Apoi, Daniel Carvajal a patruns nestingherit in careul advers si a finalizat cu exteriorul (119) aducand trofeul in vitrina Realului in ultimul minut de joc. ... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro