Secrete despre Cula Racoviceanu - fortareata ridicata de teama haiducilor, care nu i-a mai fost de niciun folos vestitului boier

Secrete despre Cula Racoviceanu - fortareata ridicata de teama haiducilor, care nu i-a mai fost de niciun folos vestitului boier

Pe 18 mai, de ziua internationala a muzeelor, in orasul nostru a avut loc un eveniment cu dubla semnificatie: redeschiderea muzeului din Cula Racovita (care in ultimele 6 luni a fost supus unui amplu proces de reconditionare si tratare a obiectelor, precum si de reorganizare a intregii colectii) si sarbatorirea a 100 de ani de viata a fondatorului muzeului, prof.

acum 74 luni (2 Jun 2015)

In fosta comuna Racovita, acum cartier al orasului Mioveni, pe malul Argeselului, sta asezata, stinghera, inalta si parca austera o veche asezare-fort a secololui al XVII-lea. E cula vestitului boier Racoviceanu, ridicata ca loc de aparare, impotriva hotilor, haiducilor ori cetelor turcesti care, la vremurile de atunci, treceau intr-una Dunarea umilind si talharind familiile-nstarite. Boierul nu mai apuca sa se adaposteasca in cula "Cula, cuvant de origine turceasca ce desemneaza o casa inalta, o fortareata, un turn, a fost ridicata in septembrie 1806. Cladirea avea 20 de metri si numara trei nivele: parter si doua etaje. A fost gandita cu ziduri foarte groase, de 75 de cm, ferestre mici si evazate si acoperis de sita. In ciuda masurilor costisitoare luate pentru siguranta sa, a sotiei, copiilor si a avutiei, la scurt timp de la finalizarea fortaretei, nenorocirea avea sa vina odata cu o ceata de 9 hoti. Nesansa boierului Racoviceanu a fost sa fie surprins impreuna cu ai lui in conacul de langa cula. Soarta a fost dramatica nu doar pentru cel caruia edificiul nu i-a fost de niciun folos, ci si pentru constructie in sine. Satul autentic, adunat in Cula Racoviceanu Prin anii '70, cladirea reuseste sa atraga atentia Ministerului Culturii care finanteaza cateva lucrari de restaurare, iar intre 1980 si 1985, cula e renovata total de Sectia de Ceramica Populara a Muzeului Golesti, pentru ca la sfarsitul acestor lucrari, edificiul sa intre intr-o zodie mai fasta, si sa-si gaseasca , in sfarsit, o utilitate, aceea de a aduna un sat intreg intr-un muzeu etnografic. Nastase avem astazi un muzeu cu peste 1500 de exponate, unice, cu valoare etnografica, punct de atractie pentru locuitorii de toate varstele din oras si nu numai. Pe 18 mai, de ziua internationala a muzeelor, in orasul nostru a avut loc un eveniment cu dubla semnificatie: redeschiderea muzeului din Cula Racovita (care in ultimele 6 luni a fost supus unui amplu proces de reconditionare si tratare a obiectelor, pre... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro