Romania a cazut in liga a doua a tenisului feminin: ce urmeaza pentru echipa de Fed Cup dupa esecul cu Germania

Romania - Germania, scor 1-4 SambataIrina Begu (35 WTA) - Angelique Kerber (3 WTA) 2-6, 3-6 Simona Halep (6 WTA) - Andrea Petkovici (30 WTA) 6-4, 6-7, 6-4 DuminicaSimona Halep (6 WTA) - Angelique Kerber (3 WTA) 2-6, 2-6 Monica Niculescu (31 WTA) - Andrea Petkovici (30 WTA) 6-0, 6-7, 3-6 Begu / Dulgheru - Beck / Goerges 7-6, 6-7, 7-10

acum 60 luni (18 Apr 2016)

Tricolorele si-au pierdut locul printre cele mai bune echipe de tenis feminin din lume, ajungand in liga a doua din Fed Cup. Daca impotriva cehoaicelor, suspansul s-a mentinut pana la jocul de dublu, de aceasta data, esecul s-a consemnat dupa confruntarile de simplu. A urmat un duel de aproape trei ore in care Halep a avut minge de meci in setul doi, dar a invins-o pe Petkovici abia in decisiv. Niculescu a irosit doua mingi de meci A 6-a jucatoare a lumii s-a prezentat, duminica, in fata lui Kerber, vizibil obosita si extrem de irascibila. Simona a luat doar patru game-uri si a pierdut in 67 de minute. Vazand ca echipa e la un punct de infrangere, capitanul-nejucator, Alina Tecsor, a luat o decizie de ultim moment: a inlocuit-o pe Begu cu Niculescu pentru confruntarea cu Petkovici. In primul set, romanca a spulberat-o pe Petkovici cu 6-0 in doar 30 de minute. Ocupanta locului 30 mondial s-a distantat la 4-1 in setul doi si a aratat nervi de "fier", atunci cand Niculescu a intors scorul, ajungand la 6-5! Monica a servit la acest scor, a avut doua mingi de meci la 40-15, insa Petkovici le-a salvat, dupa care a realizat break-ul, trimitand setul in tie-break. Niculescu putea realiza al optulea break, avand mingi decisive la 40-30 si la deuce#1. Petkovici le-a salvat, si-a facut serviciul la deuce#2 si s-a dus la 5-3. Apoi, a inchis meciul pe serviciul Monicai, aducand victoria Germaniei si facand ca partida de dublu sa nu mai aiba nicio miza.

Urmatorul meci in februarie 2017 Romania a ajuns in Grupa II Mondiala si trebuie sa treaca de doua tururi pentru a reveni in elita Fed Cup. Daca va castiga acel meci, Romania trebuie sa treaca si de un baraj pentru a reveni in Grupa I Mondiala.

Romania - Germania, scor 1-4

SambataIrina Begu (35 WTA) - Angelique Kerber (3 WTA) 2-6, 3-6 Simona Halep (6 WTA) - Andrea Petkovici (30 WTA) 6-4, 6-7, 6-4 DuminicaSimona Halep (6 WTA) - Angelique Kerber (3 WTA) 2-6, 2-6 Monica Niculescu (31 WTA) - Andrea Petkovici (30 ... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro