Rio de Janeiro ziua a 6-a pentru sportivii romani

Programul de joi al sportivilor romani: Scrima: Popescu Ana Maria, Gherman Simona, Dinu Loredana, Pop Simona, spada, echipe, 11 august, 15:00, calificari, Carioca Arena 3, Barra Inot: Trandafir Norbert, 50m liber, 11 august, 19:00, serii, Stadionul Olimpic Aquatics, Barra Scrima: Popescu Ana Maria, Gherman Simona, Dinu Loredana, Pop Simona, spada, echipe, 11 august, 19:15, semifinale, Carioca Arena 3, Barra Din cauza vremii, organizatorii nu au anuntat inca orele la urmatoarele probe (acestea au fost reprogramate, ele trebuind sa se dispute miercuri): Canotaj: Madalina Beres, Laura Oprea (2-) - semifinala (Lagoa Stadium, Copacabana) Canotaj: Ionela Lehaci, Geanina Beleaga (2x, c.u.) - semifinala (Lagoa Stadium, Copacabana) Canotaj: Adam, Cozmiuc, Gontaru, Aicoboae (4-) - semifinala (Lagoa Stadium, Copacabana) Canotaj: Boghian, Cogianu, Bogus, Strungaru, Oprea, Popa, Petrila, Beres, Druncea (8+) - recalificari (Lagoa Stadium, Copacabana) Tenis: Horia Tecau, Mergea Florin, dublu, semifinala, Olimpic Tennis Center, Barra

acum 50 luni (11 Aug 2016)

Ramanem in continuare fara medalii la Rio, dupa ce Dolncieanu a ratat de putin calificarea in semifinalele de sabie, iar delegatia noastra vede tot mai putine oportunitati sa ajunga pe podiumul olimpic.

Joi este poate ultima zi cu adevarat importanta pentru tara noastra, in conditiile in care avem doua sanse clare la medalii: echipa de spada fete si dublul Mergea si Tecau, care trebuiau sa lupte de miercuri pentru calificarea in finala.

Speranta in fetele de la spada:

Fara medalie in proba individuala, spadasinele antrenate de Dan Podeanu vor sa se razbune, joi, in intrecerea pe echipe la Rio.

"Orice echipa este puternica, orice echipa poate lua medalie, deci nu suntem noi favoritele, toate 8 echipele sunt favorite", spunea Simona Gherman, la plecarea spre Rio.

Nu in ultimul rand, vor forta calificarea in finalele probelor lor fetele de la canotaj, si ele aflate in imposibilitatea de a evolua miercuri, din cauza ploii.

Pe cine mizam de vineri:

Odata prima saptamana de competitii aproape incheiata, Romania va gasi tot mai greu oportunitati pentru medalii.

Dragulescu, la sarituri, pare a avea cele mai mari sanse sa reuseasca o prestatie incununata de succes, "Marocanul" obtinand in calificari a treia nota.

Aanei si Sancraian pot, la randul lor, sa spere la o clasare cat mai buna, insa cel mai probabil bronzul e singura culoare sralucitoare pe care o pot visa.

Nici Mihai Nistor nu trebuie scos din calcule, chiar daca specialistii il considera in acest moment abia al 8-lea favorit la aur, la box, la categoria la care participa.

Programul de joi al sportivilor romani:

Scrima: Popescu Ana Maria, Gherman Simona, Dinu Loredana, Pop Simona, spada, echipe, 11 august, 15:00, calificari, Carioca Arena 3, Barra

Inot: Trandafir Norbert, 50m liber, 11 august, 19:00, serii, Stadionul Olimpic Aquatics, Barra

Scrima: Popescu Ana Maria, Gherman Simona, Dinu Lor... Citeste intreg articolul pe romanialibera.ro