Recensamantul "viniturilor" din Timisoara. Presedintii de asociatii, pusi sa declare cu ce masini se plimba locatarii din bloc prin oras

Recensamantul

"Avand in vedere ca, pentru stabilirea strategiilor si politicilor de dezvoltare si administrare curenta a orasului nostru, ne-ar fi extrem de util sa cunoastem populatia reala a orasului si numarul real de masini detinute de cei ce traiesc efectiv in el, va rugam ca pana la data de 4 iunie 2018 sa ne transmiteti urmatoarea situatie privind Asociatia pe care o conduceti", se arata in adresa careia este si un tabel cu informatiile care trebuie comunicate primariei.

acum 72 luni (14 Jun 2018)

Problema locurilor de parcare dintre blocuri este una majora in Timisoara, gasirea unui loc de parcare atunci cand te intorci de la serviciu fiind o adevarata aventura. Recent, primarul Nicolae Robu a lansat ideea ca pe locurile de parcare dintre blocuri sa poata parca doar masini cu numere de Timis. Este corect sa beneficieze de ele in mod egal si cetatenii Timisoarei de facto, dar care nu au facut demersuri pentru a deveni contribuabili la bugetul local? Sunt multi cetateni nemultumiti de faptul ca locuri de parcare intre blocuri sunt ocupate de masini cu numere de Mehedinti, Gorj, Caras-Severin, Hunedoara, Arad mai putine, Bihor, Satu Mare, Valcea sau Dolj", declara primarul la inceputul lunii mai. Tot atunci, primarul Nicolae Robu facea un apel ca aceia care vor sa beneficieze de locuri de parcare intre blocuri sa isi stabileasca domiciliul in Timisoara si sa isi inmatriculeze masina in Timis. "Avand in vedere ca, pentru stabilirea strategiilor si politicilor de dezvoltare si administrare curenta a orasului nostru, ne-ar fi extrem de util sa cunoastem populatia reala a orasului si numarul real de masini detinute de cei ce traiesc efectiv in el, va rugam ca pana la data de 4 iunie 2018 sa ne transmiteti urmatoarea situatie privind Asociatia pe care o conduceti", se arata in adresa careia este si un tabel cu informatiile care trebuie comunicate primariei.

Astfel, potrivit sursei citate, presedintii de asociatii trebuie sa comunice: "nume si prenume locatari titulari apartament (unul pe fiecare apartament: capul familiei care locuieste efectiv sau unul dintre chiriasii majori, la intelegere intre ei)", "nr.locatari cu domiciliul stabil in Timisoara", "nr.locatari cu domiciliul flotant in Timisoara", "nr.locatari cu domiciliul in alte localitati", "nr.locatari sub varsta de 14 ani, deci fara buletin", "nr.masini (exclusiv autoturisme) cu numar TM", "nr.masini (exclusiv autoturisme) cu numar B (leasing)", "nr.masini (exclusiv autoturisme... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro