Primele declaratii ale Simonei Halep, dupa victoria cu Garcia

Jucătoarea Simona Halep a declarat, marţi, după meciul disputat cu jucătoarea franceză Caroline Garcia, in turneul de la Sydney, că este mulţumită de performanţa ei, precizand că in al treilea set a jucat cel mai bun tenis al ei, informează Mediafax. Citeşte şi: Clasament WTA: Ce loc ocupă Simona Halep Simona Halep, locul 2 WTA, a invins-o, marţi, cu scorul de 6-4, 2-6, 6-1, pe sportiva franceză Caroline Garcia, locul 34 WTA, in prima partidă a romancei in 2016, din turul al doilea al turneului de la Sydney, in care a acuzat dureri la tendonul lui Ahile de la piciorul stang.

acum 53 luni (12 Jan 2016)

Jucătoarea Simona Halep a declarat, marţi, după meciul disputat cu jucătoarea franceză Caroline Garcia, in turneul de la Sydney, că este mulţumită de performanţa ei, precizand că in al treilea set a jucat cel mai bun tenis al ei, informează Mediafax. Mă aşteptam la asta, deoarece o ştiam destul de bine. Dar cand m-am apropiat de linia de fund şi am lovit mingea devreme, am deschis terenul şi am scurtat punctele", a declarat Halep.

Citeşte şi: Turneul de la Sydney: Simona Halep a invins-o pe Garcia

Despre problemele la tendonul lui Ahile, sportiva a precizat că durerile au apărut din senin şi apoi au dispărut. "Durerea la tendonul lui Ahile a venit şi a plecat, dar nu ştiu cand a inceput să mă doară, nici cand a trecut. A trebuit să stau concentrată, să am răbdare şi să incerc să răman in meci şi să nu mă gandesc prea mult la durere. Ieri, inainte de antrenament, s-a intalmplat la fel.

Favorită principală la Sydney, Halep va evolua in sferturile de finală, miercuri, nu inainte de ora 07.00, cu jucătoarea cehă Karolina Pliskova, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 5. "Abia aştept să intalnesc adversare dificile, deoarece astfel de meciuri te fac mai puternică şi poţi vedea la ce nivel eşti.

Citeşte şi: Clasament WTA: Ce loc ocupă Simona Halep

Simona Halep, locul 2 WTA, a invins-o, marţi, cu scorul de 6-4, 2-6, 6-1, pe sportiva franceză Caroline Garcia, locul 34 WTA, in prima partidă a romancei in 2016, din turul al doilea al turneului de la Sydney, in care a acuzat dureri la tendonul lui Ahile de la piciorul stang.

In timpul meciului pe care l-a caştigat intr-o oră şi 53 de minute, Simona Halep a cerut de două ori intervenţia trainer-ului, care i-a masat glezna. Romanca ar fi trebuit să participe, săptămana trecută, la Brisbane International, dar ea a declarat forfait din cauza aceloraşi probleme la tendonul lui Ahile. ... Citeste intreg articolul pe romanialibera.ro