Paine si circ: Liga Campionilor a stabilit noua recorduri intr-o singura seara. De ce Rudi Garcia are cosmaruri cu Bayern

Inainte de acest 0-7, mai fusese succesul obtinut de Marseille cu acelasi scor, la Zilina, intr-un meci disputat la 3 noiembrie 2010. Cele mai rapide cvadruple din Liga *Luiz Adriano - 16 minute in BATE Borisov - Sahtior (28, 37, 40, 44) *Mario Gomez - 23 de minute in Bayern - Basel (44, 50, 61, 67) *Dado Prso - 23 de minute in Monaco - Deportivo La Coruna (26, 30, 45, 49) Atacat cu sloganuri rasiste Eroul celor de la Sahtior s-a plans de tratamentul de care a avut parte din partea spectatorilor.

acum 112 luni (22 Oct 2014)

Dorinta sefului UEFA s-a indeplinit cu pretul de a arunca in derizoriu primele faze din cea mai tare competitie intercluburi din lume. Pe primul loc a ramas ziua de 1 octombrie 1997, atunci cand 44 de baloane au depasit linia portii. *Numai pana la pauza s-au dat 21 de goluri, ceea ce a fost un nou record. *Opt reusite au venit de la punctul cu var, un nou record. BATE Borisov - Sahtior 0-7 *Brazilianul Luiz Adriano a punctat de cinci ori, egaland performanta lui Messi din partida Barcelona - Leverkusen (7-1), disputata la 7 martie 2012. Varful lui Sahtior si argentinianul de la Barcelona sunt singurii fotbalisti care au dat cate cinci goluri intr-o confruntare din Liga. *"Minerii" au egalat recordul de cea mai categorica victorie obtinuta in deplasare. Inainte de acest 0-7, mai fusese succesul obtinut de Marseille cu acelasi scor, la Zilina, intr-un meci disputat la 3 noiembrie 2010. Chelsea - Maribor 6-0 *Londonezii au obtinut cea mai categorica victorie din istoria clubului in Liga. Precedentul record: un 6-1 cu danezii de la Nordsjaelland si doua rezultate de 5-0 cu Genk si Galatasaray. *Chelsea a inscris in fiecare din ultimele 21 de partide europene de pe teren propriu, ceea ce reprezinta un nou record pentru club. *La scorul de 4-0, Mourinho l-a introdus pe Dominic Solanke (17 ani si 112 zile), acesta devenind cel mai tanar jucator folosit de Chelsea in Liga Campionilor. AS Roma - Bayern Munchen 1-7 *Gazdele si-au egalat cea mai severa infrangere europeana, dupa acel 1-7 cu Manchester United din 10 aprilie 2007. *In Europa, Bayern mai marcase o singura data de cinci ori in prima repriza. Astfel, Muller e cel mai prolific marcator al bavarezilor in aceasta competitie, alaturi de Mario Gomez. *Lewandowski, autorul golului de 3-0, a punctat, in premiera, pentru Bayern in Liga. TSKA Moscova - Manchester City 2-2 *In premiera, o echipa din Anglia a condus cu 2-0 la pauza, intr-un meci european disputat in alta tara, dar n-a reusit sa si castige. *Manchester City... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro