Olimpiada mediocrilor. Ce loc a ocupat fiecare sportiv din delegatia tricolora la JO de la Rio de Janeiro

Olimpiada mediocrilor. Ce loc a ocupat fiecare sportiv din delegatia tricolora la JO de la Rio de Janeiro

Ce au facut sportivii romani la Rio de Janeiro Palmares: 1 medalie de aur, 1 medalie de argint, 3 medalii de bronz ATLETISM (22) Elena Cirlan - abandon, maraton Paula Todoran - locul 101, maraton Marius Ionescu - locul 37, maraton Nicolae Soare - locul 127, maraton Andreea Arsine - locul 45, 20 kilometri mars Claudia Stef - locul 57, 20 kilometri mars Ana Rodean - locul 50, 20 kilometri mars Marius Cocioran - abandon, 50 kilometri mars Narcis Mihaila - locul 31, 50 kilometri mars Alina Rotaru - locul 18, saritura in lungime Elena Panturoiu - locul 16, triplusalt Cristina Bujin - locul 30, triplusalt Marian Oprea - neclasat, triplusalt Claudia Bobocea - locul 51, 800 metri Florina Pierdevara - locul 25, 1.500 metri, locul 50, 800 metri Bianca Razor - locul 33, 400 metri Andrei Gag - locul 13, aruncarea greutatii Ancuta Bobocel - locul 38, 3.000 metri obstacole Sanda Belgyan, Ana-Maria Ionita, Andrea Miklos, Adelina Pastor - locul 14, stafeta 4x400 metri BOX (1) Mihai Nistor - locul 9, +91 kg CANOTAJ (18) Constantin Adam, Vlad Aicoboae, Marius Cozmiuc, Toader Gontaru - eliminati in serii, patru rame fara carmaci George Palamariu, Cristi Pirghie - locul 12, doua rame fara carmaci Laura Oprea, Mihaela Petrila, Ioana Strungaru, Madalina Beres, Adelina Bogus, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Daniela Druncea, Iuliana Popa - locul 3, 8+1 Madalina Beres, Laura Oprea - locul 9, doua rame fara carmaci Ionela Lehaci, Gianina Beleaga - locul 8, dublu vasle CICLISM (1) Serghei Tvetcov - abandon, cursa de sosea GIMNASTICA (4) Marian Dragulescu - locul 4, sarituri Andrei Muntean - locul 6, paralele Catalina Ponor - locul 7, barna Ana Luiza Filiorianu - locul 22, gimnastica ritmica HALTERE (4) Andreea Aanei - locul 8, +75 kg Florina Hulpan - abandon, 69 kg Dumitru Captari - abandon, 77 kg Gabriel Sancraian - locul 3, 85 kg HANDBAL FEMININ (14) Paula Ungureanu, Ionica Munteanu, Valentina Ardean-Elisei, Camelia Hotea, Laura Chiper, Cristina Neagu, Gabriela Perianu, Gabriella Szucs, Patricia Vizitiu, Melinda Geiger, Aurelia Bradeanu, Eliza Buceschi, Oana Manea, Florina Chintoan - locul 9 INOT (6) Robert Glinta - locul 8, 100 metri spate, locul 18, 200 metri spate Norbert Trandafir - locul 14, 50 metri liber, locul 15, stafeta 4x100 metri liber Marius Radu - locul 15 - stafeta 4x100 metri liber Alin Coste - locul 15, stafeta 4x100 metri liber) Daniel Macovei - locul 15, stafeta 4x100 metri liber Ana Iulia Dascal - locul 36, 100 metri liber JUDO (4) Monica Ungureanu - locul 17, 48 kg Andreea Chitu - locul 7, 52 kg Corina Caprioriu - locul 5, 57 kg Daniel Natea - locul 9, +100 kg LUPTE (5) Alin Ciurariu - locul 5, 98 kg, greco-romane Ion Panait - locul 12, 66 kg, greco-romane Emilia Vuc - locul 18, 48 kg, greco-romane Ivan Guidea - locul 11, 57 kg, libere Albert Saritov - locul 3, 97 kg, libere SCRIMA (6) Malina Calugareanu - locul 34, floreta individual Tiberiu Dolniceanu - locul 5, sabie individual Simona Gherman - locul 19, spada individual, locul 1, echipe Simona Pop - locul 33, spada individual, locul 1, echipe Ana-Maria Popescu - locul 9, spada individual, locul 1, echipe Loredana Dinu (rezerva) - locul 1, echipe TENIS DE MASA (5) Elizabeta Samara - turul al treilea, simplu, primul tur, echipe Daniela Dodean - turul al treilea, simplu, primul tur, echipe Bernadette Szocs -primul tur, echipe Adrian Crisan - optimi, simplu Ovidiu Ionescu - turul al treilea, simplu TENIS (6) Irina Begu - primul tur, simplu, primul tur, dublu, locul 5, dublu-mixt Monica Niculescu - turul al doilea, simplu, primul tur, dublu Horia Tecau - locul 2, dublu, locul 5, dublu-mixt Florin Mergea - locul 2, dublu Andreea Mitu - primul tur, simplu, optimi, dublu Raluca Olaru - optimi, dublu TIR SPORTIV (1) Alin Moldoveanu - locul 19, pusca aer comprimat, 10 metri Medaliile obtinute de Romania in decursul istoriei Jocurilor Olimpice An Editia Aur Argint Bronz Total 2012 Londra 2 5 2 9 2008 Beijing 4 1 3 8 2004 Atena 8 5 6 19 2000 Sydney 11 6 9 26 1996 Atlanta 4 7 9 20 1992 Barcelona 4 6 8 18 1988 Seul 7 11 6 24 1984 Los Angeles 20 16 17 53 1980 Moscova 6 6 13 25 1976 Montreal 4 9 14 27 1972 Munchen 3 6 7 16 1968 Mexico City 4 6 5 15 1964 Tokyo 2 4 6 12 1960 Roma 3 1 6 10 1956 Melbourne 5 3 5 13 1952 Helsinki 1 1 2 4 1936 Berlin 0 1 0 1 1928 Amsterdam 0 0 0 0 1924 Paris 0 0 1 1 TOTAL 88 94 119 301

acum 43 luni (22 Aug 2016)

"Cel mai important lucru la Jocurile Olimpice nu este sa castigi, ci sa participi, asa cum in viata nu conteaza triumful ci lupta", spunea baronul Pierre de Coubertin la inceputul secolului trecut. De fapt, in istoria sportului olimpic romanesc, competitia de la Rio de Janeiro inchide un ciclu inceput in 1952, la Helsinki, prima editie de dupa cel de-al Doilea Razboi Mondial la care a participat Romania, cand s-a obtinut o singura medalie de aur, plus una de argint si alte doua de bronz.

Deziluzii peste deziluzii in Brazilia

"Cred ca vom reusi numarul de medalii asumat de Comisia Tehnica a Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, adica sase - opt medalii. "Dupa Jocurile Olimpice vom analiza in cadrul Adunarii Generale toata activitatea de pregatire a sportivilor, rezultatele obtinute de fiecare federatie, de fiecare sportiv si responsabilitatea ce revine fiecaruia, inclusiv factorilor de conducere, atat din cadrul forului olimpic, cat si al federatiilor si cluburilor sportive.

Ce au facut sportivii romani la Rio de Janeiro

Palmares: 1 medalie de aur, 1 medalie de argint, 3 medalii de bronz

ATLETISM (22)

Elena Cirlan - abandon, maraton

Paula Todoran - locul 101, maraton

Marius Ionescu - locul 37, maraton

Nicolae Soare - locul 127, maraton

Andreea Arsine - locul 45, 20 kilometri mars

Claudia Stef - locul 57, 20 kilometri mars

Ana Rodean - locul 50, 20 kilometri mars

Marius Cocioran - abandon, 50 kilometri mars

Narcis Mihaila - locul 31, 50 kilometri mars

Alina Rotaru - locul 18, saritura in lungime

Elena Panturoiu - locul 16, triplusalt

Cristina Bujin - locul 30, triplusalt

Marian Oprea - neclasat, triplusalt

Claudia Bobocea - locul 51, 800 metri

Florina Pierdevara - locul 25, 1.500 metri, locul 50, 800 metri

Bianca Razor - locul 33, 400 metri... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro