Meciuri de fotbal dramatice de la Mondiale. De la dezastrul de pe Maracana la mana lui Maradona

Totusi, tara care i-a dat lumii pe Pele, Zico, Ronaldo sau Ronaldinho a trecut si prin momente de cosmar, iar cea mai trista amintire care se detaseaza de toate este de la Mondialul din 1950, gazduit chiar de Brazilia. Dupa golurile lui Psukas (minutul 6) si Czibor (8), nemtii au iesit din corzi si au egalat la 2, in numai 10 minute, prin Morlock (10) si Rahn (18), iar in repriza secunda au dat lovitura prin acelasi Rahn, cu cinci minute inainte de final, reusind sa se impuna cu 3-2. Profitand de spatiile largi lasate de nemti, Hurst a mai inscris o data, in ultimul minut al prelungirilor, devenind eroul Angliei, care a cucerit primul si singurul sau titlu mondial absolut dramatic, la capatul unei competitii plina de controverse.

acum 69 luni (23 May 2018)

Cea mai titrata nationala, cea a Braziliei, le-a daruit infocatilor sai suporteri momente memorabile, insa si clipe de cosmar. Totusi, tara care i-a dat lumii pe Pele, Zico, Ronaldo sau Ronaldinho a trecut si prin momente de cosmar, iar cea mai trista amintire care se detaseaza de toate este de la Mondialul din 1950, gazduit chiar de Brazilia. Si totusi, echipa micului stat sud-american a dat lovitura si s-a impus cu 2-1, la capatul unui meci absolut dramatic, care a indoliat o tara intreaga. Friaca a deschis scorul in minutul 47, declansand samba in tribune, dar Uruguay a revenit incredibil si a marcat de doua ori prin Schiaffino (66) si Ghiggia, ultimul cu 10 minute inainte de final. S-a scris atunci ca mai multi fani ai Braziliei au ales sa se sinucida, ravasiti de rezultatul final, unul dintre ei aruncandu-se chiar din inaltul tribunei. Vecinii de la vest au ajuns pana in ultimul act al competitiei spulberandu-si toti adversarii, inclusiv nationala Germaniei, pe care avea sa o reintalneasca in finala. Dupa golurile lui Psukas (minutul 6) si Czibor (8), nemtii au iesit din corzi si au egalat la 2, in numai 10 minute, prin Morlock (10) si Rahn (18), iar in repriza secunda au dat lovitura prin acelasi Rahn, cu cinci minute inainte de final, reusind sa se impuna cu 3-2. Anglia a castigat singurul sau titlu mondial cu ajutorul arbitrilor Si pentru ca fotbalul nu tine cont de matematica si nici de statistica, invingatorii din 1954 aveau sa guste din cupa amara a esecului, 12 ani mai tarziu, la Londra. In mare finala de pe Wembley se intalneau Anglia, echipa ajutata de arbitrii sa depaseasca momentele dificile si Republica Federala Germana, considerata marea favorita a competitiei. Webber parea ca i-a salvat pe germani penultimul minut de joc, iar astfel s-a intrat in prelungiri, unde englezii au dat lovitura prin acelasi Geoff Hurst, care a inscris un gol controversat. Mingea a lovit transversala si a cazut, revenind in teren, in fata liniei portii, insa arbitrul elve... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro