Marturia unei handbaliste de la CSM Bucuresti: de ce a ajuns campioana Europei ciuca batailor in acest sezon

Vorbim despre inabilitatea de a juca la acelasi nivel inalt pe durata unui meci intreg si despre caderea fatala care vine, de obicei, dupa o perioada buna de joc. Am avut o sedinta si fiecare a incercat sa-si exprime punctul de vedere si sa spuna practic de ce nu se simte bine, de ce nu iese. Vestergaard, foc si para Imediat dupa infrangerea cu Gyor, Vestergaard si-a criticat dur elevele: "Stiam ca trebuie sa fim tari in aparare si sa blocam jucatoarele Gyor-ului de 9 metri, Mork si Amorim, lucru pe care l-am facut in prima repriza, dar nu si in cea de-a doua.

acum 47 luni (7 Nov 2016)

Vorbim despre inabilitatea de a juca la acelasi nivel inalt pe durata unui meci intreg si despre caderea fatala care vine, de obicei, dupa o perioada buna de joc. De cand a debutat in noua editie a Ligii Campionilor, CSM n-a fost in stare sa joace bine cap-coada decat intr-o singura partida, cea cu Rostov-Don in care a transat fiecare repriza: 12-10 si 12-11. De atunci, au urmat trei esecuri succesive, cu Midtjylland, in deplasare, si cu Gyor, acasa si afara. A existat un element comun in aceste trei infrangeri: de fiecare data, "tigroaicele" au condus la pauza pentru ca, in partea secunda, sa fie spulberate. *CSM a avut un gol in fata cu Midtjylland, dupa 30 de minute. *La Bucuresti, cu Gyor, a fost 13-9 pentru romance la pauza, insa, al doilea mitan a fost castigat de unguroaice cu 18-11. Degeaba am scapat de Loke Si, atentie, infrangerea usturatoarea cu Gyor (25-33) a venit in conditiile in care, chiar in ziua partidei, gazdele au ramas fara una dintre vedete, pivotul Heidi Loke anuntand clubul ca e insarcinata. N-a contat, fiindca jucatoarea care a inlocuit-o, Broch, a punctat de cinci ori in meciul cu CSM. Trupa pregatita de Jakob Vestergaard a condus la pauza cu 13-11. De aici incolo insa, CSM a cedat fizic si tactic. In urmatoarele 26 de minute, Gyor a marcat 20 de goluri si a primit doar 9. A antrenat la fel si la Oltchim Faptul ca CSM Bucuresti a pierdut doua partide la rand cu Gyor dupa acelasi scenariu ridica semne mari de intrebare in privinta pregatirii fizice a echipei, dar si in ceea ce il priveste pe antrenorul danez, Jakob Vestergaard. Acesta e un "specialist" al infrangerilor suferite pe final de meci cu Gyor. In sezonul 2012-2013 al Ligii Campionilor, pe cand era pe banca celor de la Oltchim Ramnicu Valcea, Vestergaard a ratat, dramatic, accederea in finala competitiei. Cu zece minute inainte de terminarea returului cu Gyor, Oltchim a avut sase goluri avans, insa, la final, s-a impus doar cu 25-24 si, cum pierduse turul la doua goluri diferenta, a... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro