Marea campioana olimpica ce a facut scoala si sport ca sa scape de sapa. "Ma trezeam cu el: "

Marea campioana olimpica ce a facut scoala si sport ca sa scape de sapa.

La intreceri au participat in total 10.625 de sportivi, din 201 tari (numar record), dintre care 4.329 de femei si 6.296 de barbati, care s-au intrecut in 301 probe din 31 de discipline sportive. In clasamentul pe medalii, primul loc a fost detinut de Statele Unite ale Americii, 36 de medalii de aur, 39 de argint, 27 de bronz, pe locul al doilea s-a clasat China, 32 de medalii de aur, 17 de argint, 14 de bronz, iar ultimul loc al podiumului a fost ocupat Rusia, 27 medalii de aur, 27 de argint, 38 de bronz. Port-drapelul Romaniei la aceasta editie, canotoarea Elisabeta Lipa, in varsta de 40 de ani, si-a incheiat cariera cu o noua medalie de aur, obtinuta alaturi de colegele din barca de 8+1. Si ca atunci cand o sa ma intorc cu sapa de la camp, o sa tot vad alti copii care vin de la scoala de la Botosani, de la Suceava...Bineinteles ca imi venea rau numai cand ma gandeam. S-a retras de trei ori si a revenit in lotul olimpic de tot atatea ori, exemplul ei fiind urmat si de alte colege de generatie. 1932: Din istoria Jocurilor Olimpice: Un marinar brazilian a vandut cafea pentru a ajunge in SUA, in 1932, si a alergat descult pe stadion 1928: Intamplari inedite de la Jocurile Olimpice: canotorul Pearce a dat prioritate ratelor, iar viitorul rege norvegian a luat aurul 1924: Cum au castigat rugbistii romani medalia olimpica de bronz in 1924 dupa ce au pierdut ambele meciuri jucate Din Timisoara la Hollywood, via Jocurile Olimpice.

acum 77 luni (3 Jul 2016)

La intreceri au participat in total 10.625 de sportivi, din 201 tari (numar record), dintre care 4.329 de femei si 6.296 de barbati, care s-au intrecut in 301 probe din 31 de discipline sportive. In clasamentul pe medalii, primul loc a fost detinut de Statele Unite ale Americii, 36 de medalii de aur, 39 de argint, 27 de bronz, pe locul al doilea s-a clasat China, 32 de medalii de aur, 17 de argint, 14 de bronz, iar ultimul loc al podiumului a fost ocupat Rusia, 27 medalii de aur, 27 de argint, 38 de bronz.

Romania a ocupat locul 14, cu 8 medalii de aur, 5 de argint si 6 de bronz. Printre vedetele competitiei s-au numarat inotatorul american Michael Phelps, care a obtinut sase medalii de aur, sportiva olandeza Leontien Ziljaard-van Moorsel, prima ciclista care a obtinut sase medalii, dintre care patru de aur, in cursul carierei sale.

Romania a ocupat locul 14, cu 8 medalii de aur, 5 de argint si 6 de bronz. Port-drapelul Romaniei la aceasta editie, canotoarea Elisabeta Lipa, in varsta de 40 de ani, si-a incheiat cariera cu o noua medalie de aur, obtinuta alaturi de colegele din barca de 8+1. In total, Lipa are in palmares 8 medalii olimpice, obtinute la cele 6 editii ale Jocurilor la care a luat parte: 5 de aur, 2 de argint si 1 de bronz. Iar inainte sa incep clasa a VIII-a, tata, care niciodata nu m-a certat, niciodata nu m-a batut, mi-a spus ca, din punctul lui de vedere, pot sa nici nu ma duc la scoala, ca una din cele doua fete trebuie sa ramana acasa in gospodarie, ca avem pamant, avem animale si ca cineva trebuie sa se ocupe si de asta. Si ca asta este, ca nu ne forteaza sa invatam, ca daca invatatura nu vine de la noi, nu are ce face. Si ca atunci cand o sa ma intorc cu sapa de la camp, o sa tot vad alti copii care vin de la scoala de la Botosani, de la Suceava...Bineinteles ca imi venea rau numai cand ma gandeam. Asa ca a trebuit sa invat si matematica, si toate celelalte materii tehnice...Intr-o zi di... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro