Lucescu, rezultat magnific in Liga Europa: Sahtior, cu un pas in semifinale. Suspans in Dortmund - Liverpool

Liga Europa, sferturi, tur Braga - Sahtior Donetk 1-2 Wilson Eduardo 89 / Rakitskiy 44, Ferreyra 75 Villarreal - Sparta Praga 2-1 Bakambu 3, 63 / Brabec 45+4 Athletic Bilbao - Sevilla 1-2 Aduriz 47 / Kolodziejczak 56, Iborra 83 Dortmund - Liverpool 1-1 Hummels 48 / Origi 36 *Meciurile retur sunt programate pentru 14 aprilie.

acum 98 luni (8 Apr 2016)

Exilata din Donetk si ramasa fara jucatorii exceptionali de alta data, Sahtior parea ca va avea un sezon sub standardele cu care ne-a obisnuit Mircea Lucescu.

"Il Luce" tine insa stacheta sus si, daca in campionat e la trei puncte de liderul Dinamo Kiev, in Europa, romanul face furori cu trupa sa. "Minerii" au condus cu 2-0 si, chiar daca gazdele au punctat in minutul 89, victoria cu 2-1 trimite formatia ucraineana cu un pas in semifinalele Ligii Europa.

Sevilla, detinatoarea Ligii Europa din ultimele doua sezoane, e in aceeasi situatie cu Sahtior.

Daca pentru Sahtior si Sevilla semifinalele se vad deja, in schimb, suspansul se mentine in celelalte doua confruntari din sferturi, calificarea urmand a fi jucata in mansa secunda.

Hummels 48 / Origi 36

*Meciurile retur sunt programate pentru 14 aprilie. ... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro