LIVETEXT Romania - Grecia: 40.000 de spectatori sunt pe Arena Nationala. Budescu, in echipa de start

Antrenor: Kostas Tsanas Goluri Stadion Arena Nationala: 40.000 Arbitru: Aleksei Kulbakov (Belarus) Grupa F Romania - Grecia 0-0 Irlanda de Nord - Ungaria 1-1 Lafferty 90 / Guzmics 74 Finlanda - Insulele Feroe 1-0 Pohjanpalo 23 1.Irlanda de Nord 8 5 2 1 12-6 17 2. Grecia 8 0 3 5 2-8 3 Ultimele meciuri (octombrie): Ungaria - Feroe, Irlanda de Nord - Grecia, Romania - Finlanda, Feroe - romania, Finlanda - Irlanda de Nord, Grecia - Ungaria Livetext, ora 21.45 Minutul 91: lovitura libera pentru Romania dintr-o pozitie buna: sut Sanmartean peste.

acum 89 luni (7 Sep 2015)

Romania a mai facut un pas catre calificarea la Campionatul European din Franta 2016. Aseara, pe Arena Nationala, 40.000 de suporteri au sperat pana la ultima faza intr-o reusita care ar fi deblocat tabela intepenita si ar fi permis oficialilor FRF sa caute locuri de cantonament in Franta. In minutul 17, el s-a aflat in careu cu mingea la picior, dar sutul sau a fost blocat de Karnezis. Si inspre final, cand Romania a primit o lovitura de libera de la 22 de metri, pe care Sanmartean a trimis-o in peluza.

Calculele calificarii

Din fericire pentru noi, Irlanda de Nord a reusit sa egaleze Ungaria in prelungirile partidei de la Belfast. Pentru a fi siguri de calificare, jucatorii lui Anghel Iordanescu trebuie sa obtina minim patru puncte din partidele cu Finlanda si Feroe, obiectiv perfect realizabil. Dar Finlanda nu va sosi la Bucuresti fara obiectiv, pentru ca nordicii inca mai spera la locul al treilea.

"Nu reusim sa inscriem pentru ca nu avem claritate in fata portii.

Romania

Tatarusanu - Papp, Chiriches, Grigore, Rat - Pintilii, Hoban (And one 80) - Torje, Budescu (Sanmartean 64), Maxim (Adi Popa 64) - Keseru. Antrenor: Anghel Iordanescu

Grecia: Karnezis - Holebas, Papastathopoulos, Manolas, Kitsiou - Aravidis, Tziolis - Samaris, Fortounis (Kone 45), Fetfatzidis (Vyntra 46) - Mitroglou (Karelis 87). Antrenor: Kostas Tsanas

2. Grecia 8 0 3 5 2-8 3

Ultimele meciuri (octombrie): Ungaria - Feroe, Irlanda de Nord - Grecia, Romania - Finlanda, Feroe - romania, Finlanda - Irlanda de Nord, Grecia - Ungaria