LIVE TEXT: Italia-Spania final 2-0 si Italia joaca in sferturi contra Germaniei

62: De Sciglio trimite in careu, trei jucatori italieni se afla acolo, insa spaniolii reusesc sa respinga si sa evite astfel o faza extrem de periculoasa Min. 11: Giaccherini trimite spectaculos spre poarta, din foarfeca, balonul este respins de portarul De Gea in bara, insa turcul Cuneyt Cakir opreste faza pentru un fault in atac al italianului Min. 6: Eder ajunge in pozitie de finalizare, insa atacantul Italiei este blocat in ultima clipa, in momentul sutului ECHIPELE DE START Italia: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Florenzi, Parolo, De Rossi, Giaccherini, De Sciglio - Pelle, Eder Spania: De Gea - Juanfran, Pique, Ramos, Jordi Alba - Fabregas, Busquets, Iniesta - Silva, Morata, Nolito A inceput meciul, dar la Paris ploua foarte tare!!!

acum 97 luni (27 Jun 2016)

Ultima zi a optimilor de finala in Franta a inceput cu cel mai spectaculos meci de pana acum, Italia - Spania rezultat final 2-0 pentru italieni la capatul unui meci perfect pentru echipa lui Conte.

Ultima echipa care va merge in sferturi se va decide in meciul de la ora 22:00, unde Anglia o intalneste pe reprezentativa Islandei.

Italia-Spania 2-0 a reprezintat in acelasi timp reeditarea finalei de la editia din 2012 a Campionatului European. Spania fosta campioana europeana, a jucat sub asteptari in fata a peste 90 de mii de oameni pe Stade de France.

In ultima etapa a grupelor, Spania a fost invinsa de Croatia, scor 2-1, iar locul doi obtinut in urma acestei infrangeri i-a adus-o ca adversara in optimi pe Italia.

Anglia - Islanda, este ultimul meci al optimilor de finala confruntare in urma careia castigatoarea o va intani in sferturi pe Franta, tara gazda a Campionatului European.

Islanda este cea mai mare supriza de la Euro 2016, dupa ce a reusit sa termine pe locul doi Grupa F, cu 5 puncte, inaintea Portugaliei.

Cele doua echipe s-au mai intalnit doar de doua ori pana acum.

Echipe probabile:

Anglia: Hart - Walker, Cahill, Smalling, Rose - Alli, Dier, Rooney - Lallana, Kane, Sterling.

Meciul Italia-Spania va este oferit luni seara de site-ul www.romanialibera.ro in format LIVE TEXT, de la ora 19.00. Italia se califica in sferturile Euro 2016, unde va da peste Germania

Min. La marginea terenului, Antonio Conte se bucura intr-un stil unic pentru victoria echipei sale

Min. 84: Schimbare Italia: Iese Florenzi si intra Darmian

Min. 82: Schimbare Italia: Iese Eder si intra Insigne

Min. 81: Schimbare Spania: Iese Aduriz (accidentat) si intra Pedro

Min. Faza prelungita de atac a Spaniei, Pique il testeaza si el pe Buffon cu un sut din afara careului, dar portarul lui Juventus este din nou pe faza

Min. Iniesta reia superb din voleu, insa B... Citeste intreg articolul pe romanialibera.ro