Kelemen: Acceptam scuzele fostului premier Tudose. Constatam cu regret ca niciun politician al opozitiei nu s-a delimitat de afirmatiile acestuia

Kelemen: Acceptam scuzele fostului premier Tudose. Constatam cu regret ca niciun politician al opozitiei nu s-a delimitat de afirmatiile acestuia

"Acceptam scuzele exprimate public de fostul premier Mihai Tudose care, desi au fost formulate dupa decizia Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii, reprezinta un gest de normalitate fata de comunitatea noastra", a scris Kelemen Hunor pe contul sau de Facebook. Prin declaratia in cauza am dorit sa-mi exprim doar punctul de vedere cu privire la necesitatea respectarii legii in domeniul folosirii insemnelor oficiale ale statului, respectiv la responsabilitatea functionarilor publici de a aplica legea in acest sens", scrie Tudose, adaugand ca si pe aceasta cale isi cere scuze public fata de orice comunitate sau membrii unei minoritati care in urma declaratiei sale "ce a lasat loc de interpretari de incitare la ura sau violenta" s-au simtit lezati.

acum 77 luni (1 Feb 2018)

"Acceptam scuzele exprimate public de fostul premier Mihai Tudose care, desi au fost formulate dupa decizia Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii, reprezinta un gest de normalitate fata de comunitatea noastra", a scris Kelemen Hunor pe contul sau de Facebook.

"Constatam totodata cu regret ca, nici pana in acest moment, niciun politician al opozitiei nu s-a delimitat de afirmatiile fostului premier prin care ameninta ca va flutura membrii ai unei minoritati daca acestia isi exprima identitatea prin simbolurile proprii", continua acesta.

Fostul premier Mihai Tudose a anuntat pe Facebook ca in 30 ianuarie a fost la CNCD pentru afirmatiile privind arborarea steagului secuiesc, reia precizarea conform careia nu a fost vorba despre incitare la ura si spune ca a fost o lectie din care a invatat ca e "mai multa nevoie de rigurozitate si atentie in exprimarea publica".

"In data de 30 ianuarie m-am prezentat la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii pentru a sustine punctul meu de vedere cu privire la declaratiile mele din emisiunea ,, Jocuri de putere " din data de 10-01-2017. Prin declaratia in cauza am dorit sa-mi exprim doar punctul de vedere cu privire la necesitatea respectarii legii in domeniul folosirii insemnelor oficiale ale statului, respectiv la responsabilitatea functionarilor publici de a aplica legea in acest sens", scrie Tudose, adaugand ca si pe aceasta cale isi cere scuze public fata de orice comunitate sau membrii unei minoritati care in urma declaratiei sale "ce a lasat loc de interpretari de incitare la ura sau violenta" s-au simtit lezati.

El precizeaza ca o astfel de interpretare nu este in acord cu principiile sale si considera incidentul o lectie din care a inteles necesitatea unei mai mari atentii in exprimarea publica.

"Aceasta interpretare nu este in acord cu valorile si principiile mele, respectiv dial... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro