IPS Nifon, mesaj pentru parintii ai caror copii se joaca Balena Albastra: "Rog pe bunul Dumnezeu sa ocroteasca copiii si familiile noastre"

IPS Nifon, mesaj pentru parintii ai caror copii se joaca Balena Albastra:

"Cu deosebita grija, va adresez, astazi, indemnul la a privi, cu sporita responsabilitate si preocupare spre educatia fiilor si a fiicelor din familiile ce traiesc in Eparhia noastra, pentru a le oferi o atenta, inteleapta si constienta indrumare, o continua comunicare, precum si o necesara si profunda comuniune. Va indemn pe toti, prin intermediul slujitorilor sfintelor noastre altare, bine credinciosi parinti ai copiilor din Eparhia noastra, ca impreuna sa oferiti mai multa atentie diverselor preocupari si nevoi ale fiilor si fiicelor voastre, incercand sa vi-i apropiati, sa comunicati cu ei, sa-i intelegeti, sa-i ajutati sa depaseasca inerentele obstacole si provocari ce apar in viata cotidiana, indrumandu-i cu maxima responsabilitate in cultivarea unui anturaj bun si frumos din punct de vedere moral si in utilizarea controlata si echilibrata a internetului, daruindu-le, cu iubire si prietenie, valorile sanatoase ale Evangheliei lui Hristos si ale neamului nostru romanesc.

acum 63 luni (7 Apr 2017)

"Cu deosebita grija, va adresez, astazi, indemnul la a privi, cu sporita responsabilitate si preocupare spre educatia fiilor si a fiicelor din familiile ce traiesc in Eparhia noastra, pentru a le oferi o atenta, inteleapta si constienta indrumare, o continua comunicare, precum si o necesara si profunda comuniune. Noile mijloace de comunicare sociala, ca rod al creativitatii umane, inspirate de harul dumnezeiesc, ofera societatii noastre deosebite oportunitati de dezvoltare, de apropiere intre oameni si de crestere a comunicarii si a comuniunii umane. Totusi, cu deosebita mahnire si tristete, constatam ca, uneori, aceste mijloace sunt utilizate impotriva fiintei umane, pentru a-i limita libertatea, a-i restrange posibilitatile de exprimare creatoare si a o distruge chiar. Observam ca exista semeni ai nostri preocupati, nu asa cum ar fi firesc de educatie si comunicarea fructuoasa dintre oameni, ci de inrobirea si distrugerea fiintei umane, chiar a copiilor care cad cel mai des victime acestor ignoranti traficanti ai raului si ai intunericului. Din nefericire, un astfel de caz este cel legat de sinuciderea recenta unui copil dintr-o localitate a judetului nostru, in urma participarii la jocul numit "Balena Albastra", moment ce a adus multa suferinta si tristete familiei si comunitatii respective, prilej cu care ii incredintam de solidaritatea si compasiunea noastra. De asemenea, trebuie spus ca exista si alte astfel de jocuri nocive de care trebuie sa-i ferim pe copiii nostri, prin impreuna colaborare dintre Familie, Biserica, Scoala si factorii responsabili din fiecare comunitate locala. Va indemn pe toti, prin intermediul slujitorilor sfintelor noastre altare, bine credinciosi parinti ai copiilor din Eparhia noastra, ca impreuna sa oferiti mai multa atentie diverselor preocupari si nevoi ale fiilor si fiicelor voastre, incercand sa vi-i apropiati, sa comunicati cu ei, sa-i intelegeti, sa-i ajutati sa depaseasca inerentele obstacole si provocari ce apar in viata coti... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro