Handbal masculin: Victorie cu emotii pentru Romania, in fata Italiei, in preliminariile CM 2017

Pentru echipa noastra au marcat Valentin Ghionea — 8 goluri, Marius Mocanu — 6, Chike Osita Onyejekwe — 5, Alex Csepreghi — 3 (din 14 suturi), Marius Sadoveac — 3, Ionut Ramba — 2, Daniel Bera — 1, Dan Racotea — 1, Marius Stavrositu — 1.

acum 56 luni (17 Jan 2016)

Nationala masculina de handbal a Romaniei a invins cu emotii formatia Italiei, scor 30-28 (15-16), sambata seara, la Conversano-Bari, in ultimul sau meci din Grupa a 2-a a preliminariilor Campionatului Mondial de handbal masculin din 2017.

Italia, dupa un debut echilibrat, s-a desprins la doua goluri, 6-4 (11).

Squadra Azzurra a dominat primele minute ale reprizei secunde si s-a desprins la 19-15 (33), dupa o serie de cinci goluri consecutive. Romania a avut apoi 27-25 (55) pe tabela (patru goluri la rand pentru echipa lui Omer Aihan), mentinand ecartul pana la final, desi italienii au ratat o aruncare de la 7 metri in ultimele secunde.

Pentru echipa noastra au marcat Valentin Ghionea — 8 goluri, Marius Mocanu — 6, Chike Osita Onyejekwe — 5, Alex Csepreghi — 3 (din 14 suturi), Marius Sadoveac — 3, Ionut Ramba — 2, Daniel Bera — 1, Dan Racotea — 1, Marius Stavrositu — 1.

Golurile Italiei au fost reusite de Pasquale Maione — 6, Mario Sporcic — 5, Dean Turkovic — 4, Francesco Rubino — 4, Carlo Sperti — 3, Riccardo Stabellini — 3, Vito Vaccaro — 2, Gianluca Dapiran — 1.

Meciul a fost arbitrat de slovenii Bojan Lah si David Sok, iar delegat EHF a fost cipriotul Kyriakos Kaplanis.

Romania ocupa primul loc in clasament, cu 10 puncte, urmata de Austria, 8 p, Finlanda, 2 p, Italia, 2 p. Duminica are loc ultimul meci din grupa, Austria — Finlanda. ... Citeste intreg articolul pe romanialibera.ro