Handbal feminin: Norvegia, campioana europeana pentru a saptea oara

Echipa feminină de handbal a Norvegiei a cucerit al șaptelea său titlu continental, duminică seara, la Goteborg, după ce a invins Olanda cu scorul de 30-29 (15-15), in finala Campionatului European - EURO 2016 - din Suedia, precizează Agerpres. Campioana en titre a avut in premieră avantaj de cinci goluri, 26-21 (46), dar Olanda nu a cedat și a recuperat gol cu gol, iar cu un minut și 54 de secunde inainte de final se apropiase la un singur gol, 30-29, intr-un final dramatic.

acum 91 luni (18 Dec 2016)

Echipa feminină de handbal a Norvegiei a cucerit al șaptelea său titlu continental, duminică seara, la Goteborg, după ce a invins Olanda cu scorul de 30-29 (15-15), in finala Campionatului European - EURO 2016 - din Suedia, precizează Agerpres.

Norvegia, campioana mondială și europeană en titre, mai caștigase aurul la Europene in 1998 (in Olanda), 2004, 2006, 2008, 2010, 2014. Norvegia a avut apoi o perioadă mai bună și a reușit să intoarcă scorul, marcand de cinci ori la rand, pentru 13-14 (26).

La pauză scorul a fost egal, 15-15, dar in repriza secundă scandinavele au reușit să ia avantaj de două goluri, 19-17 (35). Olanda a egalat, 19-19 (38), dar apoi Norvegia s-a dus la două goluri, 21-19 (40), iar apoi la patru goluri, 24-20 (43). Campioana en titre a avut in premieră avantaj de cinci goluri, 26-21 (46), dar Olanda nu a cedat și a recuperat gol cu gol, iar cu un minut și 54 de secunde inainte de final se apropiase la un singur gol, 30-29, intr-un final dramatic. Olanda a avut ultimul atac, cand mai erau 5-6 secunde de joc, apărarea norvegiană a blocat prin fault, dar Snelder a greșit pasa la repunerea de la 9 metri și totul s-a incheiat.

Au evoluat echipele: Norvegia: Kari Aalvik Grimsbo (9 mingi parate), Silje Solberg (5 mingi apărate) — Emilie Hegh Arntzen 3 goluri, Veronica Kristiansen 2, Nora Mork 12, Stine Oftedal 2, Malin Aune, Vilde Ingstad, Marit Malm Frafjord 5, Silje Waade 2, Amanda Kurtovic, Camilla Herrem 4, Sanna Solberg, Marta Tomac.

Olanda: Tess Wester (16 mingi parate), Jasmina Jankovic — Jessy Kramer, Laura van der Heijden 3, Debbie Bont, Lois Abbingh 3, Sanne van Olphen 2, Danick Snelder 6, Lynn Knippenborg, Yvette Broch 2, Maura Visser 1, Cornelia Groot 5, Kelly Dulfer, Michelle Goos 2, Angela Malestein 1, Estavana Polman 4. ... Citeste intreg articolul pe romanialibera.ro