Halep la Wimbledon: Simona a fost irezistibila cu Azarenka si e la o victorie de locul 1 mondial

La Wimbledon, fostul lider mondial a bifat doar al doilea turneu din acest an, dupa cel de la Mallorca in care a iesit in turul II, pierzand cu Konjuh (29 WTA). Ce spune despre partida din sferturi *Halep la Wimbledon: viitoarea adversara a Simonei n-a pierdut niciodata in fata ei in turneele organizate de WTA *CTP, descriere savuroasa dupa victoria obtinuta de Halep: "A invins aceasta ursuoaica cu pui, extrem de periculoasa"

acum 50 luni (10 Jul 2017)

Dupa trei meciuri usuoare, cam de incalzire si acomodare cu iarba, Simona Halep a dat examenul cel mai dificil in turul IV. La Wimbledon, fostul lider mondial a bifat doar al doilea turneu din acest an, dupa cel de la Mallorca in care a iesit in turul II, pierzand cu Konjuh (29 WTA). La Londra, sportiva din Belarus a trecut, pe rand, de Bellis (40 WTA), Vesnina (16 WTA) si Watson (102 WTA) pentru a ajunge fata in fata cu Simona Halep. Iar primul set al duelului a fost unul extrem de echilibrat in care romanca n-a condus niciodata, insa a reusit sa ajunga la tie-break, acolo unde a jucat impecabil. In primul game, Azarenka s-a dus la 40-0, a comis o dubla greseala, dar si-a facut serviciul la 30. Simona s-a dus la 40-15, dar n-a putut sa inchida game-ul. Azarenka a egalat, apoi a avut trei mingi de break, iar la a patra a facut 2-0. Romanca si-a revenit, totusi, mai repede decat in meciul din turul II, atunci cand a fost condusa cu 0-3 de Haddad-Maia. Imediat, constanteanca si-a facut si serviciul, relativ usor, la 30, iar egalitatea s-a restabilit: 2-2. Dupa doua game-uri pierdute, Azarenka (27 de ani) a punctat, din nou, pe tabela, facandu-si serviciul la zero: 3-2. Game-ul alb i-a dat aripi sportivei din Belarus care, din nou, s-a distantat printr-un break la 30: 4-2. Halep s-a tinut insa aproape de adversara ei si a replicat in game-ul urmator printr-un re-break identic, tot la 30: 4-3. Halep a servit apoi pentru a ramane in set, ceea ce a si reusit desi, la un moment, Azarenka egalase de la 0-30. Pentru prima data, Halep a fost pe punctul de a trece in avantaj, atunci cand a condus cu 30-0 pe serviciul adversarei. Azarenka a luat patru puncte la rand insa si a facut 6-5. Din nou, Simona a ajuns cu spatele la zid, in situatia de a servi pentru a ramane in set. Halep s-a dus la 5-0, dominandu-si, pur si simplu, adversara. Constanteanca a rezolvat calificarea, impunandu-se cu 6-2, la a patra minge de meci, dupa o ora si 30 de minute. CITESTE SI: *Halep la Wimbledon... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro