Halep la French Open: cu cine ar mai avea de jucat Simona in drum spre castigarea primului Grand Slam

Constanteanca de 25 de ani are patru victorii si niciun set cedat la French Open 2017, iar rezultatul din optimi, 6-1, 6-1 cu Suarez Navarro, a fost inca un semn ca Halep creste de la meci la meci si radiaza de incredere. Ucraineanca s-a impus in finala de la Roma, exact inainte de Roland Garros, profitand si de o accidentare suferita de Halep.

acum 64 luni (6 Jun 2017)

20 de meciuri disputate incepand cu Fed Cup, iar bilantul e fabulos: 18 victorii, 2 infrangeri. Inca trei partide castigate si trofeul de la Roland Garros va ajunge in mainile romancei. Constanteanca de 25 de ani are patru victorii si niciun set cedat la French Open 2017, iar rezultatul din optimi, 6-1, 6-1 cu Suarez Navarro, a fost inca un semn ca Halep creste de la meci la meci si radiaza de incredere. Romanca a dominat cap-coada o partida cu o adversara care, de asemenea, nu pierduse niciun set la Paris. Simona a dat insa de pamant, in doar o ora, cu aceste statistici si si-a adjudecat calificarea in sferturi. Svitolina, cu chiu, cu vai Pentru Halep urmeaza un duel cu Elina Svitolina, cea mai buna jucatoare din circuitul WTA in 2017 si ultima care a invins-o pe Simona. Ucraineanca s-a impus in finala de la Roma, exact inainte de Roland Garros, profitand si de o accidentare suferita de Halep. Cele doua s-au duelat si in 2013, la Sofia, castig de cauza avand Simona: 6-1, 6-1. Svitolina a fost la un pas de a rata revederea cu invinsa ei de la Roma. In decisiv, Martici a condus cu 5-2, dar apoi Svitolina a revenit si s-a calificat spectaculos. Ar urma Pliskova si Mladenovici Niciuna dintre sportivele ramase in competitie la French Open 2017 n-are in palmares un trofeu de Mare Slem. Avand in vedere rezultatele de pana acum, drumul Simonei spre trofeu ar putea arata asa, daca va trece de Svitolina: *Semifinale: Pliskova (3 WTA) *Finala: Mladenovici (14 WTA) "Daca il dai pe dracu', s-ar putea sa-l intalnesti pe fiul lui. Mladenovici arata un tenis si mai puternic si mai frumos decat la Madrid (n.r. Simona a scapat de Muguruza si, eventual, o asteapta frantuzoaica intr-o forma deosebita", a comentat Cristian Tudor Popescu intr-o interventie la Digi 24. ... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro