Halep, inca un meci de colectie in 2018: Simona a revenit dupa un prim set catastrofal si e in optimile de la Indian Wells

Meciul a inceput cu un game-maraton, de 10 minute si 38 de secunde, in care Dolehide a salvat cinci mingi de break, inainte de a-si face serviciul. Ca sa puncteze si ea in acest meci, Halep a avut nevoie de 23 de minute si de doua mingi de break salvate in game-ul patru. Iar spectacolul facut de pustoaica de 19 ani a continuat, atunci cand a profitat de mingea de break si a facut 5-1.

acum 33 luni (12 Mar 2018)

Atunci cand ocupanta locului 1 mondial intalneste o adversara de 19 ani, aflata pe locul 165 WTA, teoretic, victoria favoritei ar trebui sa fie un deznodamant normal. Meciul a inceput cu un game-maraton, de 10 minute si 38 de secunde, in care Dolehide a salvat cinci mingi de break, inainte de a-si face serviciul. A fost momentul care i-a dat aripi americancei, fiindca, de aici incolo, ea a fost mai mereu in controlul setului. Ca sa puncteze si ea in acest meci, Halep a avut nevoie de 23 de minute si de doua mingi de break salvate in game-ul patru. Desi a ratat sansa de a conduce cu 4-0, americanca n-a dezarmat si a venit cu o replica formidabila: game alb pe serviciul ei pentru 4-1. Iar spectacolul facut de pustoaica de 19 ani a continuat, atunci cand a profitat de mingea de break si a facut 5-1. Incredibil, dar adevarat: Dolehide - Halep, 6-1 dupa 32 de minute. Explozie de bucurie la tie-break Setul doi a inceput mai bine pentru Simona, care si-a facut serviciul fara probleme. Halep a avut minge de break in game-ul urmator, dar Dolehide a salvat-o si apoi a egalat: 1-1. A urmat un game sufocant pe serviciul Simonei: sase mingi de break salvate de romanca, inainte ca aceasta sa treaca, din nou, in frunte: 2-1. Spre deosebire de Halep, Dolehide si-a facut serviciul, relativ usor, la 30: 2-2. Discursul australianului a produs imediat rezultatul dorit: Simona a revenit de la 15-40 in game-ul urmator si a valorificat a doua minge de break pentru 4-2. Din pacate, serviciul a tradat-o pe Simona in game-ul urmator si Dolehide a facut re-break: 4-3. Simona a servit pentru inchiderea setului, dar Caroline s-a apropiat la 5-4, facand un nou break la 30. Dominare totala in decisiv Descatusarea Simonei s-a vazut imediat si pe teren, ea deschizand decisivul cu un break la 30: 1-0! Liderul mondial si-a consolidat avantajul, facand 2-0, iar apoi un nou break a aratat ca Simona se apropie de o calificare muncita: 3-0. La acest scor, Dolehide a avut o discutie cu antrenorul ei si ap... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro