Guardiola ataca "blestemul" din Liga Campionilor: Ce i s-a intamplat de cand a plecat de la Barcelona

Guardiola ataca

Apoi, intre minutele 77 si 90+4, echipa lui Guardiola s-a transformat in "sacul de box" al lui Messi, care a marcat de doua ori si a pasat decisiv pentru 3-0. City - Liverpool (0-3 in tur) Pro TV, Telekom Sport 2 AS Roma - Barcelona (1-4) Look TV, Telekom Sport 1 Maine, ora 21.45 Real Madrid - Juventus (3-0) Look Plus, Telekom Sport 1 Bayern Munchen - Sevilla (2-1) Look TV, Telekom Sport 2

acum 8 luni (10 Apr 2018)

Intre timp, Cupa Angliei s-a dus, dupa o eliminare-soc, in runda a cincea, cu Wigan, iar Liga Campionilor e si ea pe duca. Saptamana trecuta, echipa lui Guardiola a fost, pur si simplu, "gaurita" pe "Anfield", intre minutele 12 si 31, si a fost chiar norocoasa ca n-a luat vreo patru sau cinci pana la finalul primei reprize. Managerul spaniol a sperat ca, in weekend, o victorie in campionat, in derby-ul orasului Manchester, va face echipa campioana si astfel elevii sai vor aborda returul din Liga cu un moral excelent. Din pacate pentru Guardiola, si confruntarea cu Manchester United s-a transformat intr-un fiasco: a fost 2-0 pentru City la pauza, insa, la final, tabela a aratat 3-2 pentru United! A fost pentru prima data in cariera de antrenor al lui Guardiola cand o formatie pregatita de el a incasat cate trei goluri in doua partide consecutive. Dintr-odata, o echipa a lui City ce parea invincibila (inregistrase doar cinci esecuri in 49 de meciuri pana in turul sferturilor Ligii Campionilor) a devenit una fragila. Iar ultimele esecuri au amintit ca Pep are o problema in Liga Campionilor, de cand a plecat de la Barcelona. Cand ia un gol, totul se duce de rapa In 2014, pe cand era la Bayern Munchen, Guardiola a intalnit Real Madrid in semifinale. A fost 4-0 pentru "galactici" care au marcat de trei ori intre minutele 16 si 34. Apoi, intre minutele 77 si 90+4, echipa lui Guardiola s-a transformat in "sacul de box" al lui Messi, care a marcat de doua ori si a pasat decisiv pentru 3-0. Echipa lui Guardiola a castigat acasa cu 5-3, dar a pierdut returul cu 1-3 si a parasit competitia avand mai putine goluri inscrise in deplasare. Intrebat daca ce s-a intamplat, sambata, in meciul cu United, poate afecta echipa in cazul in care City va conduce Liverpool cu 2-0 diseara, Guardiola a explicat: "E posibil. Dar poate ca vom invata ca, uneori, cand esti pe val, nu e suficient ce ai facut pana in acel moment si trebui sa si inchizi meciul. Trebuie sa avem o aparare exacta si sa ... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro