FOTO+VIDEO. ANALIZA: La un minut de fericire. Franta-Romania, 2-1, in debutul EURO 2016

Primele reacții ale selecționerilor, după meci Printre cei 90 de mii de spectatori, suporterii Romaniei și-au făcut simțită prezența foarte clar - au fost 20 de mii de romani alături de tricolori pe Stade de France. Naționala de fotbal a trăit frumos la Paris in meciul de debut, iar dacă tricolorii nu au caștigat pe tabela de scor, sigur au făcut-o la capitolul incredere.

acum 50 luni (11 Jun 2016)

Seară magică pe Stade de France, la primul meci al Campionatului European ediția 2016. Franța și Romania au incantat, vineri seară, o audiență de 90 de mii de spectatori, pe cel mai mare stadion al Franței.

Tricolorii au deschis balul competiției in premieră, contra Franței, cu o evoluție curajoasă și o tactică foarte bine gandită de selecționerul Anghel Iordănescu. Primele reacții ale selecționerilor, după meci

Printre cei 90 de mii de spectatori, suporterii Romaniei și-au făcut simțită prezența foarte clar - au fost 20 de mii de romani alături de tricolori pe Stade de France.

Organizatorii au pregătit un spectacol fabulos, cu 20 de minute inaintea startului de meci, un show la care au participat zeci de dansatori: Tour Eiffel sub forma unui steag imens. Cerul a fost survolat de cinci aeronave care au trasat pe cer steagul francez, iar in final spectatorii au arborat in tribune stegurile tuturor țărilor prezente la Euro 2016.

După acest moment fabulos, meciul de debut dintre Franța și Romania a inceput perfect pentru tricolori, care au avut prima mare ocazie de gol prin atacantul Bogdan Stancu. Romania a fost atat de aproape de a amuți o arena intregă și doar șansa l-a salvat pe bravul portar Loris. France Football: Bogdan Stancu, cel mai bun jucător al Romaniei

Pauza a adus un nesperat 0-0, cu un final de primă repriză, pe care ai noștri l-au terminat in corzi. Arbitrul partidei a lăsat jocul să continue și astfel Franța era in avantaj, spre bucuria imensă a celor 70 de mii de fani.

Naționala noastră nu s-a descurajat și, la o fază care nu anunța ceva special, Nicușor Stanciu, jucătorul Stelei, a intrat in careul advers, unde a fost faultat de fundașul Evra. Fotbalistul Payet, lăudat pe Twitter

Arbitrul meciului, maghiarul Viktor Kassai, nu ar fi acordat lovitura de la 11 metri romanilor, dar arbitrul adițional i-a semnalizat centralului că Sta... Citeste intreg articolul pe romanialibera.ro