FOTO Conditii de Ev Mediu in caminele din Iasi. Elevii sunt cazati in cladiri cu risc seismic si dorm pe saltele neschimbate de 30 de ani

FOTO Conditii de Ev Mediu in caminele din Iasi. Elevii sunt cazati in cladiri cu risc seismic si dorm pe saltele neschimbate de 30 de ani

Ne pare rau ca elevii nostri, care sunt extrem de buni si de cuminti, tebuie sa locuiasca in aceste conditii", spune Mihaela Ungureanu, directorul Liceului Pedagogic din Iasi. Caminul unde sunt cazati 180 de tineri nu a fost renovat de 20 de ani. Are nevoie urgenta de reparatii, stim ca elevii nostri merita conditii mai bune, dar speram ca de anul viitor vor avea un camin modern", spune Dana Barnea, directorul Colegiului de Arta "Octav Bancila" din Iasi.

acum 90 luni (16 Sep 2015)

Pentru elevii din mediul rural, care nu isi permit sa faca naveta sau sa stea in chirie, inceperea anului scolar a insemnat si revenirea in caminele degradate. De cele mai proaste conditii au parte elevii Liceului Pedagogic si ai Colegiului de Arta "Octav Bancila". In primul, anul acesta sunt cazati aproape 300 de elevi, acesta fiind si cel mai mare internat din Iasi.

Doar jumatate dintre elevi insa au parte de conditii decente pentru ca in 2005, numai 40 de camere din cele 80 au reusit sa fie renovate. Astfel, cei mai putin norocosi vor locui pentru urmatoarele 9 luni in camere nerenovate de 30 de ani. Cea mai mare problema o reprezinta instalatia electrica, precum si structura de rezistenta a cladirii. "Caminul a fost construit in 1965, iar de 30 de ani nu s-au facut reparatii la instalatii, la constructie. Ne pare rau ca elevii nostri, care sunt extrem de buni si de cuminti, tebuie sa locuiasca in aceste conditii", spune Mihaela Ungureanu, directorul Liceului Pedagogic din Iasi. "Am avut cosmaruri in prima noapte" Elevii au pasit cu groaza in camere, iar imaginea a fost una de cosmar: paturi din fier, saltele rupte si extrem de uzate, dulapuri mici si vechi, linoleum rupt pe jos, pereti scorojiti. "Este al patrulea an in care stau in camin, nu s-a schimbat nimic, sunt aceleasi conditii de ani de zile. Apturile sunt sub orice critica, saltelele sunt de cand a fost deschis caminul, mai improvizam ca sa putem dormi cat de cat confortabil", spune Elena, eleva cazata in partea nerenovata a caminului. Camere supraaglomerate Si elevii de la Colegiul de Arta traiesc in conditii grele. Unele camere au si cate 8 paturi, le lipsesc perdelele de la geamuri, iar mesele si dulapurile sunt vechi. Caminul unde sunt cazati 180 de tineri nu a fost renovat de 20 de ani. Are nevoie urgenta de reparatii, stim ca elevii nostri merita conditii mai bune, dar speram ca de anul viitor vor avea un camin modern", spune Dana Barnea, directorul Colegiului de Arta "Octav Bancila"... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro