FOTO Australian Open 2015: Simona Halep, "flacara violet" de la Melbourne

FOTO Australian Open 2015: Simona Halep,

Simona Halep a jucat in deschiderea primului Grand Slam al anului, Australian Open, pe Rod Laver Arena, cel mai insemnat teren de pe complexul Melbourne Park. Cu un echipament nou, in nuante de violet, Simona Halep a trecut de Karin Knapp, o tenismena nascuta in nordul Italiei, aproape de popoarele germanice, din care pare a-si fi tras si seva.

acum 66 luni (19 Jan 2015)

Simona Halep a jucat in deschiderea primului Grand Slam al anului, Australian Open, pe Rod Laver Arena, cel mai insemnat teren de pe complexul Melbourne Park.

Cu un echipament nou, in nuante de violet, Simona Halep a trecut de Karin Knapp, o tenismena nascuta in nordul Italiei, aproape de popoarele germanice, din care pare a-si fi tras si seva. De la 2-0 pentru Karin, Halep a trecut "la butoanele" partidei si cu ajutorul adversarei, care a ratat cateva puncte din apropierea fileului, hipontizata parca de renumele jucatoarei noastre. Cu break a inceput italianca si setul al doilea, dar scenariul s-a repetat si Simona a pus punct partidei dupa 86 de minute, scor 6-3, 6-2. Raman insa rezultatul si atitudinea potrivita a lui Halep, care avea nevoie de aceasta victorie " de serviciu" pentru a-si intra in mana. De altfel, romanca s-a declarat multumita cu ce a realizat la prima aparitie intr-un Grand Slam: "Am avut emotii inaintea meciului, dar ma bucur ca am putut castiga in doua seturi, sunt fericita pentru asta si astept meciul urmator. Forehandul meu nu a functionat prea bine azi, dar sunt convinsa ca voi juca mai bine data viitoare", a spus Simona, la interviul de pe teren.

Debut perfect a saptea oara

Odata cu victoria de ieri, Halep a bifat cel de-al saptelea Grand Slam consecutiv in care nu se impiedica in runda inaugurala. Incepand cu Wimbledon 2013, Simona a trecut mereu de turul intai, iar la Australian Open 2015 a jucat pentru a treia oara "in deschiderea" unui turneu major, pe arena centrala. ... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro