Ford opreste productia modelului B-MAX la Craiova si demareaza productia SUV-ului EcoSport

Ford opreste productia modelului B-MAX la Craiova si demareaza productia SUV-ului EcoSport

Craiova este o parte solida a viitorului productiei globale Ford, astfel ca sunt foarte fericit sa anunt astazi ca echipa noastra de Resurse Umane analizeaza posturile pe care le vor acoperi cei peste 500 de angajati care vor fi recrutati la Craiova pana la finalul acestui an", a declarat John Oldham, Presedinte Ford Romania, intr-o intalnire pe care acesta a avut-o astazi cu angajatii Ford Craiova.

acum 68 luni (24 Jul 2017)

Motivul declarat este "modificarea de dinamica din segmentul B", dar de fapt acest model se vinde tot mai slab pe pietele globale. Craiova este o parte solida a viitorului productiei globale Ford, astfel ca sunt foarte fericit sa anunt astazi ca echipa noastra de Resurse Umane analizeaza posturile pe care le vor acoperi cei peste 500 de angajati care vor fi recrutati la Craiova pana la finalul acestui an", a declarat John Oldham, Presedinte Ford Romania, intr-o intalnire pe care acesta a avut-o astazi cu angajatii Ford Craiova. SUV-ul de clasa mica EcoSport va fi construit pentru clientii din Europa la uzina Ford din Craiova incepand cu toamna acestui an. Compania spune ca va creste numarul de angajati de la Uzina din Craiova cu aproape 1.700 de persoane in acest an, cu aproximativ 700 mai multe decat se anuntase initial, in primavara acesui an, potrivit profit.ro. ... Citeste intreg articolul pe adevarul.ro