Florentina Marincu, medalie de bronz la saritura in lungime, la CE de sala de la Praga

Florentina Marincu, dupa bronz la CE de atletism: Am inceput sa plang cand am fost sigura de medalie Atleta Florentina Marincu, medaliata cu bronz la saritura in lungime, sambata, la CE de sala de la Praga, a declarat dupa premiere ca a inceput sa planga in timpul concursului, cand a fost sigura de castigarea medaliei, "ca si mama in fata televizorului".

acum 57 luni (8 Mar 2015)

Cea mai buna saritura a Florentinei Marincu a masurat 6,79 metri, performanta cu care a cucerit medalia de bronz a probei, dupa incercari la 6,59 metri, 6,60 metri, 6,70 metri, si doua ratari.

La randul sau, Alina Rotaru a avut cea mai buna performanta de 6,74 metri, celelalte incercari masurand 6,50 metri, 6,53 metri si 6,69 metri.

Proba a fost castigata de Ivana Spanovici (6,98 metri, nou record national al Serbiei), urmata pe podium de Taroum Moguenara (Germania, 6,83 metri, cea mai buna performanta personala a sezonului).

Florentina Marincu, dupa bronz la CE de atletism: Am inceput sa plang cand am fost sigura de medalie

Atleta Florentina Marincu, medaliata cu bronz la saritura in lungime, sambata, la CE de sala de la Praga, a declarat dupa premiere ca a inceput sa planga in timpul concursului, cand a fost sigura de castigarea medaliei, "ca si mama in fata televizorului". Am stiut ca pot sa iau o medalie", a declarat Florentina Marincu, citata de site-ul oficial al FR Atletism.

La randul sau, Alina Rotaru, ocupanta locului 4 in finala de sambata a declarat: "Sunt multumita!

Bronz si pentru "strutul" Oprea

Atletul Marian Oprea a cucerit, sambata, medalia de bronz la triplusalt, la Campionatele Europene de sala de la Praga, la patru ani de la ultima sa performanta similara.

Marian Oprea a debutat in finala cu o saritura de 16,74 metri, cea mai buna performanta personala a sezonului, imbunatatita din a doua incercare la 16,91 metri, pentru ca urmatoarele sarituri reusite sa masoare 16,80 si 16,73 metri.

Medalia de aur a probei a fost castigata de portughezul Nelson Evora (17,21 metri, cea mai buna performanta personala a sezonului), iar cea de argint de Pablo Torrijos (17,04 , nou record national al Spaniei).